Mural przedstawiający wierzbę powstaje na jednej z bielskich kamienicPAP - 08 grudnia 2020 13:55


Mural przedstawiający wierzbę, w której konarach kryją się zwierzęta i leśne duchy, tworzy na ścianie szczytowej jednej z kamienic w Bielsku-Białej, tuż przy Parku Włókniarzy, pochodząca ze Śląska artystka Mona Tusz – podała we wtorek Galeria Bielska BWA.

"Mural zostanie ukończony jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia" - poinformowała Justyna Łabądź z Galerii Bielskiej BWA, kurator projektu "oBBraz miasta #6".

"Stworzony przez artystkę wizerunek wierzby jest jej antropomorfizacją, nawiązującą do wyobrażeń mitycznych drzewców. W konarach drzewa swoje schronienie znalazły zwierzęta, ale też duszki leśne. W ten sposób artystka składa niejako hołd przyrodzie, podkreśla jej ogromną siłę i znaczenie w życiu człowieka" - powiedziała kuratorka.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Justyna Łabądź dodała, że Mona Tusz stworzyła projekt muralu poświęcony tematowi wierzb w rozumieniu kulturowym, ludowym i ekologicznym. "Jest to część jej większego projektu, w którym tworzy (…) ilustracyjny opis ważnych w regionie roślin, drzew i ziół, odczytując ich znaczenie poprzez dawne wierzenia, legendy i mity, ludową wiedzę medyczną, a także wnikliwe obserwacje dawnych, ale też współczesnych, przyrodników i filozofów przyrody" - zaznaczyła.

Mona Tusz od 2007 r. realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na Śląsku. "Współorganizowała i uczestniczyła w wielu akcjach kulturalnych i społecznych, tworząc prace na zaproszenia organizatorów festiwali, galerii oraz instytucji kultury. Głównym obszarem jej działania jest malarstwo uliczne; zajmuje się także fotoreportażem społecznym, grafiką, rzeźbą, scenografią oraz mozaiką. Prowadzi warsztaty artystyczne oraz działania w przestrzeni miejskiej. Chętnie pracuje z młodzieżą oraz grupami wykluczonymi społecznie" - powiedziała Justyna Łabądź.

Dzieło Mony Tusz będzie 24 muralem wykonanym przez znanych streetartowców z Polski i zagranicy w Bielsku-Białej. "Powstaje on w projekcie +oBBraz miasta #6+, który organizują Fundacja Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA, a współfinansuje miasto" - powiedziała Łabądź.

Galeria Bielska BWA należy do samorządu Bielska-Białej.