Na co zwrócić uwagę w umowie z operatorem aparthotelu?

O ile sam zakup mieszkania opiera się zazwyczaj na umowie o dosyć standardowej formie, o tyle w przypadku przekazania lokalu w zarząd zewnętrznej firmie zmierzyć się musimy z bardziej skomplikowanym dokumentem.

Autor: HouseMarket.pl 01 czerwca 2017 13:50

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? – podpowiada Piotr Puchała z firmy Prestige budującej aparthotel Bel Mare w Międzyzdrojach.

Zanim podpiszemy umowę zwrócić musimy uwagę na to, czy mamy prawo to zrobić. Choć wydaje się to oczywiste, w przypadku współwłasności często się o tym zapomina. Dotyczy to zwłaszcza małżonków, którzy muszą podpisywać umowę wspólnie, bądź dołączyć do niej umowę o ustanowieniu rozdzielności majątkowej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nie mniej istotne jest, by zwrócić uwagę na to, czy firma, z którą chcemy podpisać umowę jest wiarygodna i można jej ufać. Na nic zdadzą się nawet wysokie kary umowne, gdy nie będzie ich od kogo wyegzekwować.

Przedmiot umowy

W kolejnej części umowy opisane zostaje meritum umowy, czyli po co tak naprawdę została stworzona. - Zazwyczaj jest to opis bardzo ogólny, szczegóły doprecyzowane są w kolejnych częściach. Gdy decydujemy się na podpisanie umowy jeszcze przed oddaniem budynku, warto określić warunki jej wejścia w życie, by w przypadku opóźnień umowa nie obowiązywała nas, gdy budynek będzie dopiero budowany - tłumaczy Piotr Puchała.

Prawa i obowiązki

W tej części umowy zdefiniowane są prawa i obowiązki obu stron. Ważne jest, za co odpowiada i jakie koszty ponosi najemca oraz wynajmujący. Istotne jest to, by operator otrzymał pełnomocnictwa, które pozwolą mu realizować zobowiązania, np. w relacjach z dostawcami mediów.

Na czas trwania umowy ograniczone jest prawo właściciela do korzystania z nieruchomości. W jaki sposób? Umowa powinna szczegółowo opisywać, czego nie wolno właścicielowi w jej czasie.

Czas trwania umowy

Ile będzie trwała umowa? 5 lat? 10? A może 15? Umowa musi dokładnie to określać. W przypadku możliwości automatycznego przedłużenia kontraktu, opisane muszą zostać jego szczegółowe warunki. Umowa określać powinna sposób naliczania czynszu dla właściciela nieruchomości. Opierać się on może na zasadach tzw. pullingu, którego wzór znaleźć się musi w dokumencie lub stałej kwocie.

Zabezpieczenie umowy i jej rozwiązanie

Co gdybyśmy zmienili zdanie i postanowili zamieszkać w apartamencie? Z jaką karą musimy się wtedy liczyć? A co w przypadku, gdy to operator zechce się wycofać? Umowa musi określać te warunki. Powinna też precyzować sytuacje, w których jej rozwiązanie nie wywołuje kar umownych. Pozwoli to zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy operator nie realizuje swoich zobowiązań.

Kolejnym zabezpieczeniem będzie akt notarialny zawierający oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez najemcę. Da nam to pewność, że po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy odzyskamy apartament.

Wydanie i zwrot przedmiotu najmu

Diabeł tkwi w szczegółach. Zdecydowanie częściej od odmowy wydania nieruchomości zdarza się, że najemca oddaje je w stanie gorszym od początkowego. Dlatego też warto zadbać o dokładne udokumentowanie tego, jak wygląda mieszkanie. Umowa powinna więc zostać uzupełniona o protokół, plany, zdjęcia i opis wyposażenia lokalu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych