Na czym polega zrównoważone budownictwo?HouseMarket.pl - 19 lutego 2016 14:02


Istotą zrównoważonego budownictwa jest takie projektowanie i realizacja inwestycji, dzięki którym późniejsze korzystanie z niej będzie efektywne zarówno z ekonomicznego, jak i środowiskowego punktu widzenia.


Budowane na warszawskim Służewcu przez ECO-Classic osiedle Hubertus to inwestycja, realizowana w oparciu koncepcję „różnorodność w jedności”. W warstwie funkcjonalnej odpowiada na oczekiwania osób poszukujących nowoczesnych, zrównoważonych mieszkań z segmentu podwyższonego.

Zielone dachy, atrakcyjnie pomyślana koncepcja aranżacji terenów rekreacyjnych oraz rozwiązania zgodne z zasadami odpowiedzialności środowiskowej stanowią odpowiedź na potrzeby rynku i przykład odpowiedzialnego łączenia dbałości o ochronę zasobów z tworzeniem dobrego do życia klimatu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ocenie ECO-Classic istotą zrównoważonego budownictwa jest takie projektowanie i realizacja inwestycji, dzięki którym późniejsze korzystanie z niej będzie efektywne zarówno z ekonomicznego, jak i środowiskowego punktu widzenia. W oparciu o tę koncepcję firma realizuje m.in. swoją największą warszawską inwestycję, powstające w sąsiedztwie Wyścigów osiedle Hubertus.

- Przy budowie osiedla Hubertus od samego początku patrzyliśmy na cele projektowe i proces realizacji przez pryzmat czasu i zapewnienia optymalnego kosztowo użytkowania inwestycji. Odpowiedzialność środowiskowa i postawy proekologiczne, choć coraz częściej deklarowane przez mieszkańców jako istotny element stylu ich życia, muszą uwzględniać komfort użytkowania i przekładać się na realne oszczędności – mówi Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych ECO-Classic.

Postawę tę potwierdzają także wyniki przeprowadzonego w 2015 roku przez Millward Brown SMG/KRC badania „Energooszczędność w moim domu”. Sondaż pokazał, że blisko połowa z ankietowanych postrzega zrównoważone budownictwo poprzez pryzmat oszczędności finansowych, uzyskanych dzięki zastosowaniu materiałów i urządzeń, które zmniejszają zużycie energii.

Przy realizacji każdego z etapów inwestycji Hubertus wykorzystywane były zawsze najefektywniejsze z dostępnych technologii i materiałów. Rozwiązania ekologiczne i energooszczędne nie tylko mają stanowić odpowiedź na bieżące potrzeby mieszkańców, ale równocześnie minimalizując prawdopodobieństwo awarii i konieczności wykonywania kosztowych modernizacji, zapewnić im wymierne korzyści w przyszłości.

W VI etapie inwestycji do realizacji ścian zewnętrznych i wewnętrznych wykorzystano materiały cechujące się wysokim współczynnikiem akumulacji ciepła oraz izolacyjności akustycznej. W mieszkaniach zostały zamontowane okna, których stolarka wykonana jest z litego drewna. Zastosowanie tego typu ram (elementy ramy okienno-drzwiowej wykonywane są z jednego kawałka drewna) gwarantuje nie tylko doskonałe parametry użytkowe (izolacyjność akustyczna i cieplna), ale również estetyczne – okna mają jednolitą strukturę, której naturalne piękno i elegancję podkreśla transparentny lakier. Ich wysokość zapewnia doskonałe doświetlenie światłem dziennym wnętrz mieszkalnych.

W częściach wspólnych zostało zaprojektowane i dobrane oświetlenie w technologii LED, które dzięki optymalnemu rozmieszczeniu zapewnia ekonomiczną jego eksploatację. Czujniki ruchu dodatkowo wspierają efektywność tego rozwiązania.

Automatyczne systemy nawadniania wpływają na optymalizację zużycia wody, przeznaczanej do pielęgnacji terenów zielonych. A tych w inwestycji nie brakuje. Osiedle Hubertus oferuje bowiem ponad 16 tys. mkw. wspólnych, zazielenionych terenów rekreacyjnych z wygodnymi, spacerowymi alejkami, kameralnymi zaułkami, fontannami i elementami małej architektury. W VI etapie inwestycji, na budynku znajdującym się do strony ulicy Obrzeżnej zaprojektowane zostały ekstensywne zielone dachy, co dodatkowo poprawia mikroklimat inwestycji.

- Korzystanie w częściach wspólnych z rozwiązań, takich jak energooszczędne oświetlenie, sensory ruchu czy technologie wodooszczędne przynosi oszczędności rzędu kilku procent rocznie– mówi Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic.

Zrównoważone budownictwo to korzystna alternatywa i dla domowego budżetu i środowiska. Aby jego rola rosła konieczna jest edukacja. Większa świadomość społeczna przełoży się na konkretne oczekiwania i świadomość wyboru rozwiązań dobrych do życia, inwestycji z dobrym klimatem wewnętrznym. Gdyż to właśnie triada tych czynników: dobry klimat wewnętrzny, energooszczędność i ochrona środowiska są najważniejszymi trendami kształtującymi rynek nowoczesnego, wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.