Na czym zaoszczędzić, kończąc dom

Koszty wykończenia domu zależą od wielu czynników. O ich wysokości może przesądzać region Polski, stopień skomplikowania projektu architektonicznego czy też po prostu ceny materiałów budowlanych.

Autor: HouseMarket.pl 24 kwietnia 2017 12:54

Koszt robocizny w rożnych częściach Polski może się różnić, ceny materiałów są dosyć porównywalne. Umiejętnie dobrane elementy wykończenia pomogą stworzyć w domu wyjątkowy klimat, uczynią go miejscem przytulnym i dostosowanym zarówno do pracy, jak i wypoczynku - radzą eksperci Magmillon, firmy, które kupuje nieruchomości, przeprowadza w nich remont, a potem sprzedaje mieszkania na wolnym rynku..

Budowlane oszczędności

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rozważania na temat oszczędności przy wykończeniu domu, powinniśmy przedsięwziąć już przed rozpoczęciem jego budowy. Projekt domu jest kluczowy, ponieważ urządzenie budynku o prostej i nieskomplikowanej bryle pozwoli nam zaoszczędzić nieco pieniędzy. Im bardziej zaawansowany projekt oraz więcej modyfikacji, np. centralny odkurzacz czy zastosowanie kilku kolorów na jednej ścianie, tym wykończenie trudniejsze w realizacji.

Zwiększa to także prawdopodobieństwo poniesienia dodatkowych kosztów na aranżację trudniejszych przestrzeni, np. niskiego poddasza. Projekt domu zaproponowany przez firmę architektoniczną nie zawiera najczęściej szczegółowego opisu rodzajów materiałów wykończeniowych, dlatego na tę kwestię należy zwrócić uwagę we własnym zakresie.

Robocizna na własną rękę?

Polem, na którym bez wątpienia jesteśmy w stanie zaoszczędzić przy wykończeniu domu, jest robocizna. Jeśli czujemy się mocni w pracach remontowych, możemy wykończyć dom samodzielnie. Pozwoli nam to zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ koszt pracy stanowi około 1/3 nakładów na wykończenie. Takie rozwiązanie często przerasta jednak nasze możliwości, dlatego jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie, warto skorzystać z usług specjalistów.

Taka ekipa dysponuje wiedzą budowlaną, udzieli niezbędnych porad, wskaże polecane produkty, np. tańsze zamienniki droższych artykułów i zajmie się problematycznymi pracami, z którymi ciężko uporać się laikowi, np. montaż instalacji grzewczej.

Wykańczając – zainwestuj

Jeśli chcemy, by poszczególne elementy wykończenia towarzyszyły nam przez długie lata, postawmy na surowce wysokiej jakości. Glazurę, armaturę, sanitariaty, podłogi i drzwi w korzystnych cenach możemy zakupić w hurtowni, centrach wyposażenia wnętrz lub supermarketach budowlanych. Wysokojakościowe, odporne posadzki mają szczególne znaczenie w przypadku tych zastosowanych na zewnątrz, np. gres do wyłożenia tarasu oraz w miejscach widocznych, jak np. drewniane podłogi w salonie lub narażonych na uszkodzenia mechaniczne: w kuchni czy w pomieszczeniach, w których mieszka zwierzę domowe.

Wybór farby i kleju

Dostępna oferta farb, klejów czy fug potrzebnych do wykończenia domu może przyprawić o zawrót głowy. Najwięcej zaś wybór farb, wśród których wyróżnić można akrylowe, strukturalne, dekoracyjne, antykorozyjne czy emulsyjne. Każda z nich jest odpowiednia dla innej nawierzchni. Niezależnie od tego, co chcemy pomalować, powinniśmy wybrać jedną z tych dobrze kryjących, odpornych na ścieranie i zabrudzenia.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych