Na dopłaty do zakupu dekodera budżet wyda ok. 200 mln zł

Na dopłaty do zakupu dekodera budżet wyda ok. 200 mln zł. Wniosek o bon na zakup dekodera będzie można złożyć elektronicznie lub na poczcie – wynika z wtorkowej wypowiedzi sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusza Cieszyńskiego dla wp.pl.

Autor: PAP 28 grudnia 2021 11:15

"Decyzją Komisji Europejskiej uwalniamy pewne częstotliwości na potrzeby szybkiego internetu, wskutek czego część gospodarstw domowych w Polsce - szacujemy, że jest to ok. 2 mln - utraci dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej. I w związku z tym takim gospodarstwom domowym należy się rekompensata. Rekompensata w wysokości 100 zł od dekodera jest w mojej ocenie adekwatna" - powiedział we wtorek sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusza Cieszyńskiego w rozmowie z wp.pl.

W ubiegłym tygodniu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że pracuje nad ustawą o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Nowe przepisy mają pomóc właścicielom starszych odbiorników telewizyjnych w dostosowaniu się do zmian. W ramach proponowanych rozwiązań każde z gospodarstw domowych mogłoby liczyć na bon w wysokości 100 zł na zakup nowego dekodera.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Na jedno gospodarstwo domowe będzie przypadać jeden bon. Jeśli ktoś ma więcej niż jeden telewizor, to zapewne stać go na zakup dekodera. Zakładamy, że jeśli o bon wystąpi te 2 mln gospodarstw, to kwota, jaką przeznaczymy na bony, wyniesie ok. 200 mln zł. Ale jeśli wszyscy wystąpią o bon, wówczas kwota pomocy może być pięciokrotnie większa. Sądzimy jednak, że dekoder kupią tylko te osoby, którego go potrzebują" - powiedział Janusz Cieszyński.

Dodał, że wniosek o bon będzie wypełniany elektronicznie albo składany na poczcie.

"Wniosek będzie wypełniany online albo składany na poczcie. Na podstawie wniosku otrzymamy kod, który będziemy mogli zrealizować w sieci sklepów, które zgłoszą się do tej akcji" - dodał Cieszyński.

Zgodnie z informacją, dotyczącą projektu ustawy, świadczenie będzie można zrealizować przez cały 2022 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych