Na EEC o rynku mieszkaniowym. Michał Sapota: deweloperzy powinni mieć dostęp do gruntów z KZN

- Nowelizacja przepisów w Krajowym Zasobie Nieruchomości może być pomysłem na szybsze uzupełnienie luki mieszkaniowej. Deweloperzy powinni mieć dostęp do gruntów z KZN - powiedział Michał Sapota, prelegent sesji "Nieruchomości. 2021 - rok, w którym rynek nieruchomości wróci do normalności?", która będzie jednym z punktów programu ECC 2021.

Autor: housemarket.pl 21 września 2021 12:14

Budownictwo deweloperskie przoduje, jeżeli chodzi o strukturę mieszkaniową w Polsce. Znacznie rzadziej realizowane są lokale komunalne czy społeczne. Statystykę w przyszłości może podnieść obowiązująca od kilku miesięcy ustawa „lokal za grunt”, w której zyskuje jednocześnie inwestor, otrzymując intratny grunt oraz gmina, która przejmuje część nowych lokali.

- Szacuje się, że luka mieszkaniowa w kraju wynosi 2 mln lokali. Jej szybsze wypełnienie mogłaby spowodować nowelizacja przepisów w Krajowym Zasobie Nieruchomości. Uważam, że deweloperzy powinni mieć dostęp do gruntów z KZN. Pomysł taki już był i należy do niego wrócić. Kolejna kwestia dotyczy planów zagospodarowania przestrzennego. Dziś przepełnione są biurokracją. Ich zmiany i wydawanie powinny być mniej skomplikowane i czasochłonne - powiedział Michał Sapota, który będzie jednym z prelegentów sesji "Nieruchomości. 2021 - rok, w którym rynek nieruchomości wróci do normalności?".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sesje zaplanowane w ramach wydarzenia: 

RYNEK NIERUCHOMOŚCI
22 września 2021 r. | 13.30-15.00

Mieszkalnictwo i rynek. Stan obecny i prognozy.
Programy wsparcia rozwoju budownictwa mieszkaniowego (pakiet mieszkaniowy) oczami deweloperów. Nowe przepisy, unijne standardy (poprawy efektywności energetycznej budynków, termomodernizacja) - szansa i wyzwanie dla branży. Mieszkalnictwo - państwo i samorząd. Programy wsparcia rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Najważniejsze trendy na rynku mieszkaniowym - inwestycje, wynajem, finansowanie. Nowe oczekiwania lokatorów, jakość życia, osiedla zrównoważone i kontakt z naturą, zielone technologie w budownictwie. 

RYNEK NIERUCHOMOŚCI

22 września 2021 r. | 9.30-10.30

Nieruchomości. 2021 – rok, w którym rynek nieruchomości wróci do normalności?

Polskie nieruchomości kontra pandemia. Kto wygrał, a kto stracił? W jakiej perspektywie rynek centrów handlowych, biur i hoteli wróci do dawnych kształtów? Czy to najlepszy moment na inwestowanie w nieruchomości magazynowe? Prywatne akademiki, co-living, domy seniora czy PRS – kto okaże się czarnym koniem rynku alternatywnego? Jak długo będzie trwał boom na rynku mieszkaniowym? Które trendy żegnamy na zawsze, a które będą wyznaczać przyszłe kierunki rozwoju rynku?

INFRASTRUKTURA I INWESTYCJE

22 września 2021 r. | 11.30-13.00

Budownictwo – zielone inwestycje
Odpady w budownictwie: zero waste, recykling, gospodarka cyrkularna. Od idei do realizacji. Zielone projekty: modułowe, poddające się przekształceniom, zasobo- i energooszczędne itp.). Technologie dla budynków zeroenergetycznych. Zrównoważone rozwiązania w inwestycjach infrastrukturalnych: na etapie procesu przygotowawczego, w materiałach i mediach, w hydrotechnice. Cyfrowe technologie wspierające zrównoważone budowanie.

POZNAJ CAŁY PROGRAM EUROPEJSKIEGO KONGRESU GOSPODARCZEGO

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych