Na jakie kwoty zadłużają się Polacy?

Najczęściej szukamy kredytu o wartości od 200 do 399 tys. zł w celu sfinansowania zakupu nieruchomości, a preferowany okres spłaty kredytu to 30 lat.

Autor: HouseMarket.pl 14 października 2016 12:19

Dla wielu osób zaciągnięcie kredytu hipotecznego to jedyna szansa na zakup wymarzonego mieszkania czy domu. 200 do 399 tys. zł w celu sfinansowania zakupu nieruchomości, a preferowany okres spłaty kredytu to 30 lat.

Według danych Narodowego Banku Polskiego wartość kredytów hipotecznych udzielonych przez banki w drugim kwartale 2016 roku to 11,6 mld zł. Łączne zadłużenie gospodarstw domowych w Polsce związane z kredytami hipotecznymi wyniosło na koniec 2015 roku ok. 374,5 mld zł. Osoby starające się o uzyskanie kredytu hipotecznego od 2016 roku muszą wnieść przynajmniej 15 proc. wkładu własnego wartości kredytowanej nieruchomości.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na jakie kwoty zadłużają się Polacy?

Jak pokazują wyniki badania serwisu Oferteo.pl, najczęściej szukamy kredytu o wartości od 200 do 249 tys. zł. Na taki przedział wskazało 20 proc. użytkowników serwisu. Niewiele mniej, 19 proc., poszukiwało kredytu o wysokości 300–399 tys. zł. Stosunkowo niewiele zapytań dotyczyło kredytów poniżej 100 tys. zł – 7 proc.

Z kolei o kredyty przekraczające pół miliona złotych zapytało 8 proc. Badani najczęściej byli zainteresowani spłatą kredytu w ciągu 30 lat. Wskazało tak 57 proc. z nich. Na czas spłaty wynoszący 20 lat decydowało się 28 proc. badanych. Tylko 15 proc. było zainteresowanych spłatą kredytu w czasie 10 lat.

Na co przeznaczamy kredyt?

Najczęściej wskazywanym celem zaciągnięcia kredytu hipotecznego była budowa domu. Wskazało tak 42 proc. badanych. Zakup domu lub mieszkania był przyczyną zainteresowania kredytem dla 36 proc. użytkowników serwisu. Co ciekawe, 3 proc. wskazało, że kredyt miałby zostać wykorzystany do spłaty kredytu hipotecznego w innym banku. Pozostali badani wskazali inny cel lub nie zadeklarowali, na co kredyt miałby zostać przeznaczony.

Skąd pochodzą zapytania o kredyt?

Najwięcej zapytań o kredyt hipoteczny złożyli mieszkańcy województwa śląskiego – 14 proc., nieco mniej zapytań pochodziło z woj. mazowieckiego – 13 proc. Tuż za nimi uplasowały się województwa: dolnośląskie, małopolskie i wielkopolskie, skąd padło po 10 proc. zapytań o kredyt.

Co ciekawe, według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2015 roku najwięcej nowych mieszkań oddano do użytkowania w woj. mazowieckim, natomiast dolnośląskie i małopolskie znajdowały się w ścisłej czołówce zestawienia.

Z kolei najmniejsze zainteresowanie kredytem hipotecznym wykazywali mieszkańcy województwa podlaskiego, którzy złożyli 2 proc. zapytań w serwisie.

Kiedy chcemy skorzystać z kredytu?

Użytkownicy Oferteo.pl byli w przeważającej części zainteresowani uzyskaniem kredytu w ciągu miesiąca – wskazała tak niemal połowa z nich. Natomiast 38 proc. użytkowników jako preferowany termin wskazało 2–3 miesiące.

– Załatwianie wszystkich formalności kredytowych może potrwać nawet kilka tygodni. Warto więc planować jego zaciągnięcie z odpowiednim wyprzedzeniem, dokładnie sprawdzając oferty z przynajmniej kilku banków – mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Poszukiwania warto prowadzić w Internecie, gdzie po złożeniu zapytania otrzymamy oferty dopasowane do naszych potrzeb, dzięki czemu oszczędzimy sporo czasu i nie będziemy musieli odwiedzać każdej placówki osobiście.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych