Na placu w ursynowskim parku będzie dużo więcej zieleni

Podczas spotkania z mieszkańcami, dzielnicowi urzędnicy zaprezentowali koncepcję przebudowy placu z fontanną w Parku im. Jana Pawła II. Jej założeniem jest dziewięciokrotne zwiększenie udziału zieleni na placu.

Autor: Pap 17 listopada 2021 09:57

W ursynowskim ratuszu, w formule online odbyło się w poniedziałek spotkanie informacyjne dla mieszkańców, podczas którego została zaprezentowana koncepcja przebudowy placu z fontanną w Parku im. Jana Pawła II. Jej założeniem jest dziewięciokrotne zwiększenie udziału zieleni na placu. Zaplanowano m.in. nowe nasadzenia drzew i dużych krzewów.

"Przedstawiona propozycja wpisuje się w obecną w Warszawie tendencję zazieleniania zabetonowanych placów i ulic miejskich. Jest to wyraz dostosowania przestrzeni miejskiej do zmian klimatycznych oraz oczekiwań mieszkanek i mieszkańców Ursynowa" - powiedział cytowany w komunikacie zastępca burmistrza dzielnicy Bartosz Dominiak. "Po zakończeniu wykonaniu prac plac z fontanną stanie się miejscem nie tylko bardziej przyjaznym użytkownikom, ale zyska też jego estetyka" - dodał.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecnie na placu z fontanną jedynie 2 procent zajmuje zieleń. Jak zaznacza dzielnicowy ratusz, "w upalne dni nagrzewa się i pustoszeje, stąd pomysł na zazielenienie tego miejsca". W ramach przebudowy placu zostaną powiększone istniejące misy pod drzewami oraz powstaną nowe rabaty w rejonie fontanny, kościoła i wschodniej części placu. Dzięki temu powierzchnia biologicznie czynna wzrośnie dziewięciokrotnie, z 2 do ok. 18 procent.

Jak zaznaczają urzędnicy, "z uwagi na niesprzyjające dla drzew warunki glebowe, lipy rosnące bezpośrednio na placu są znacznie mniejsze i słabsze od swoich rówieśników, posadzonych na trawnikach w dalszej części parku". Dlatego też pod znaczną częścią placu zostanie wymieniona warstwa podbudowy na tzw. "podłoże strukturalne", stwarzające odpowiednie warunki powietrzno-wodne dla rozwoju korzeni drzew, co w konsekwencji pozwoli na swobodny wzrost koron drzew.

Uzupełniony zostanie istniejący szpaler lip, pojawią się też nowe drzewa i krzewy we wschodniej części placu. Rabaty zazielenią się krzewami, trawami ozdobnymi, bylinami i roślinami cebulowymi. "Wprowadzana zieleń da w przyszłości cień i chłód, będzie poprawiać mikroklimat na placu, a także zwiększy bioróżnorodność oraz naturalną retencję wód opadowych" - przekazali ursynowscy urzędnicy.

Na placu planowany jest też montaż nowoczesnych i wygodnych ławek z podłokietnikami, dużych koszy na odpady, a także wymianę stołów i stojaków rowerowych na modele stylistycznie dopasowane do projektowanego wzornictwa ławek. Teren placu po przebudowie będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

"Zazielenianie miast i zwiększenie lokalnej retencji wód jest jednym z rekomendowanych przez naukowców działań adaptacyjnych, które umożliwia funkcjonowanie w warunkach kryzysu klimatycznego, a także ma wpływ na ograniczenie zmian klimatu" - zaznaczył ursynowski ratusz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych