Na rynku mieszkaniowym korzysta cała branżaHouseMarket.pl - 22 marca 2016 10:11


Rozwój budownictwa mieszkaniowego odczuwa cała branża, w tym między innymi sektor chemii budowlanej.

Według danych GUS z raportu „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-luty 2016”, w dwóch pierwszych miesiącach bieżącego roku oddano do użytkowania 24229 mieszkań, czyli o 14,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia na budowę - 25780 mieszkań tj. o 16,8 proc. więcej niż przed rokiem. O 9,7 proc. wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Eksperci PMR prognozują, że w tym roku sektor mieszkaniowy może urosnąć nawet do kilkunastu procent.

Budownictwo mieszkaniowe jest ważnym odbiorcą sektora chemii budowlanej i materiałów budowlanych, stąd przewidywany wzrost produkcji może wpłynąć na koniunkturę w tych sektorach. PMR w raporcie poświęconym perspektywom rozwoju przewiduje wzrost rynku chemii budowlanej o 6 proc. do końca tego roku.

Według ekspertów firmy badawczej Ceresana globalne zapotrzebowanie na farby i kleje utrzymuje stałą tendencję wzrostową, która będzie się utrzymać do 2022 roku. – Ponad połowa produkcji farb i lakierów przypada na branżę budowlaną. Farby są jednym z głównych materiałów wykończeniowych w budownictwie mieszkaniowym, równie ważnym odbiorcą wykorzystującym specjalistyczne farby jest budownictwo przemysłowe i infrastrukturalne. W tym sektorze sprzedaży naszych produktów również notujemy wyraźny wzrost – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma Sat, producenta chemii budowlanej.

Z danych Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów wynika, że wolumen tego rynku powiększył się o 1,2 proc., a jego wartość wzrosła o 1,4 proc. Najwyższy wzrost zanotował sektor emalii, rośnie również wartość sektora farb przemysłowych. Polski rynek farb produkuje rocznie ok. 7 litrów farby na mieszkańca i osiąga ponad 4 mld zł sprzedaży.