Na warszawskiej Woli będzie skwer Karaimski

Zielony teren ograniczony ulicami Pustola, Redutową i Elekcyjną decyzją stołecznych radnych będzie nosił nazwę skwer Karaimski. To pierwsze miejsce w Polsce, którym uhonorowana zostanie mniejszość karaimska.

Autor: Pap 18 lutego 2022 10:08

W czwartek Rada Warszawy jednogłośnie poparła stanowisko radnych Woli. Skwer na Ulrychowie, obok którego znajduje się cmentarz Karaimski powstały w 1890 roku, już niedługo będzie nosił nazwę "Karaimski".

"Karaimi to najmniej liczna grupa etniczna uznawana przez Polskę, a która jest silnie związana z warszawską Wolą" - powiedziała przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola i sprawozdawczyni projektu uchwały Ewa Statkiewicz. "Przedstawiciele Fundacji Karaimskie Dziedzictwo, Związku Karaimów Polskich oraz Karaimskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej złożyli wniosek, w którym proszą o nadanie nazwy Skwer Karaimski terenowi zielonemu, zlokalizowanemu pomiędzy ulicami Redutową i Pustola a cmentarzami Karaimskim i Prawosławnym. Wniosek ten spotkał się z przychylnością rady dzielnicy" - dodał burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wolscy radni podjęli uchwałę jednogłośnie, kierując ją pod obrady Rady Warszawy. W uzasadnieniu można przeczytać, że ani w Warszawie, ani w całej Polsce, nie istnieje nazwa obiektu miejskiego, który dawałby świadectwo zamieszkania w naszym kraju Karaimów. Dla zaistnienia obecności tej mniejszości etnicznej w świadomości społecznej uzasadnione jest nadanie nazwy - Skwer Karaimski.

Przy okazji rewitalizacji terenów wzdłuż ul. Pustola zlikwidowano parking, z którego korzystali mieszkańcy okolicznych bloków. "Był on niezgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i musieliśmy znaleźć jakieś rozwiązanie" - tłumaczył Krzysztof Strzałkowski. "Na prośbę przewodniczącej, Ewy Statkiewicz zorganizowaliśmy ekspresowe spotkanie z MZA, na którym byli także przedstawiciele strony społecznej. Szybko doszliśmy do porozumienia, na mocy którego parking został przeniesiony na teren dawnej zajezdni autobusowej, dzięki czemu ciągle służy mieszkańcom - zakończył.

Polscy Karaimi są mniejszością etniczną pochodzenia tureckiego, którzy w średniowieczu przybyli ze swych pierwotnych siedzib na Krymie na ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rusi Czerwonej. W okresie rządów wielkiego księcia Witolda Karaimi zostali osadzeni w obrębie pasa obronnego do odpierania ataków przed Krzyżakami. Oprócz karaimskiej mniejszości etnicznej, w Polsce uznawane są również: łemkowska, romska i tatarska.

Na warszawskiej Woli funkcjonuje jedyny czynny cmentarz karaimski w Polsce. Cmentarz liczy ok. 100 mogił. Nagrobki są typowe, inskrypcje napisane są w języku karaimskim. Najstarszym zachowanym nieanonimowym nagrobkiem jest nagrobek Saduka Kefeliego z roku 1895. Starszy od niego jest anonimowy pomnik z końca XIX wieku, wykonany z białego marmuru z delikatnymi zdobieniami roślinnymi, należący prawdopodobnie do zmarłej trzy lata wcześniej trzyletniej Heleny Abkowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych