Na wpis do księgi wieczystej poczekamy krócej?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami, które mają przyspieszyć wpisy do ksiąg wieczystych.

Autor: housemarket.pl 27 stycznia 2022 08:02

  • Ministerstwo Sprawiedliwości przyspieszy wpisy do ksiąg wieczystych.
  • Rozwiązaniem mającym rozwiązać opóźnienia ma być umożliwienie dokonywania wpisów w księgach wieczystych notariuszom.
  • Proponowaną regulacją jest obowiązek zwrotu kwoty ubezpieczenia pomostowego konsumentowi, gdy dojdzie już do dokonania wpisu. 

Ministerstwo Sprawiedliwości zareagowało na apele PZFD odnośnie rozwiązania problemu opóźnień w księgach wieczystoksięgowych. Jak komentuje Sebastian Juszczak z PZFD aktualnie branża czeka na szczegółowe propozycje ustawowe.

Bazując na doniesieniach medialnych należy docenić zarządzenie nakazujące traktowanie spraw o wpis do księgi wieczystej priorytetowo.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kluczowym rozwiązaniem mającym rozwiązać opóźnienia ma być umożliwienie dokonywania wpisów w księgach wieczystych notariuszom.

CZYTAJ TEŻ: PZFD APELUJE O OPÓŹNIENIE POLSKIEGO ŁADU

- To dobry kierunek. Notariusze stanowią zawód zaufania publicznego i już teraz zajmują się np. sprawami spadkowymi sporządzając akty poświadczenia dziedziczenia. Stanowi to szanse na przyśpieszenie spraw wieczystoksięgowych. Z pewnością w trakcie procesu legislacyjnego należy wziąć pod uwagę opinie notariuszy – dodaje Sebastian Juszczak.

Ostatnią proponowaną regulacją jest obowiązek zwrotu kwoty ubezpieczenia pomostowego konsumentowi, gdy dojdzie już do dokonania wpisu w księdze wieczystej. Pytanie, czy z tego powodu banki nie podniosą marży.

Opóźnienia w sądach wieczystoksięgowych prowadzą do wzrostu kosztów związanych z kredytami hipotecznymi. Do momentu braku wpisu w księdze wieczystej banki wymagają od konsumentów ubezpieczeń pomostowych, które wynoszą od 0,7 - 1 proc. wartości lokalu. Obecnie na wpis do księgi wieczystej w dużych polskich miastach czeka się około roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych