Najczęściej pomagali uchodźcom mieszkańcy Małopolski, Mazowsza i Dolnego Śląska

W regionie przygranicznym najczęściej pomagali uchodźcom po rosyjskiej inwazji na Ukrainę mieszkańcy Małopolski, Mazowsza oraz Dolnego Śląska. Blisko połowa pomagających to mieszkańcy dużych polskich miast - wynika z przekazanej PAP analizy Proxi.cloud i UCE RESEARCH. Z raportu wyłączono mieszkańców lubelskiego i podkarpackiego, które sąsiadują z Ukrainą.

Autor: Pap 14 marca 2022 08:00

"Sprawdziliśmy, skąd przyjeżdżały osoby pomagające przy polskiej granicy z Ukrainą. Z naszych obserwacji wynika, że najlepiej pod tym względem prezentuje się woj. małopolskie - 1,03 proc. To oznacza, że średnio co setna osoba z tej części kraju wybrała się do strefy przygranicznej, aby pomóc uchodźcom" - powiedział Mateusz Chołuj, szef zespołu Proxi.cloud.

Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajmują woj. mazowieckie (0,74 proc.), dolnośląskie (0,37 proc.) i śląskie (0,31 proc.). Na końcu zestawienia są mieszkańcy Warmii i Mazur (0,09 proc), woj. kujawsko-pomorskiego (0,14 proc.), a także opolskiego i lubuskiego (po 0,15 proc.).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"45,7 proc. analizowanych osób spoza woj. lubelskiego i podkarpackiego mieszka w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Tu warto podkreślić, że w takich ośrodkach żyje około 28 proc. Polaków, co mówi nam o tym, że mieszkańcy dużych miast ponad dwa razy chętniej angażowali się w pomoc na granicy. Pozostałe 54,3 proc. ludności podróżującej do rejonu granicznego stanowią osoby z mniejszych miejscowości" - wskazał Adam Grochowski, analityk z firmy technologicznej Proxi.cloud.

Analitycy UCE RESEARCH wskazują, że Polacy z największych miast dwa razy chętniej angażowali się w tego rodzaju pomoc niż reszta społeczeństwa. W ich ocenie wpływ na to miała nie tylko liczba mieszkańców dużych ośrodków miejskich, ale również możliwości, którymi dysponowali wobec ofiar uciekających przed wojną z terenu Ukrainy.

"Z badania wiemy też, że najwięcej ludzi trafiło na granicę z województwa mazowieckiego (które jest pod względem liczebności większe od woj. małopolskiego). To aż 33,33 proc. wszystkich osób przebywających tam w analizowanym okresie. Następne jest małopolskie z udziałem 30,99 proc. Oba obszary sąsiadują z woj. lubelskim i podkarpackim, a ponadto są zamieszkiwane przez jedne z większych populacji w kraju" - skomentował Chołuj.

Grochowski dodaje, że badanie objęło również podział na miasta.

"Uwzględniono te powyżej 100 tys. mieszkańców, z których pochodziło 45,7 proc. wszystkich niosących pomoc. Największa liczba Polaków jadących do rejonu przygranicznego podróżowała z Warszawy. To 16,73 proc. ze wszystkich badanych osób. Na drugim miejscu jest Kraków z wynikiem 13,93 proc." - podkreślił. Grochowski.

Na kolejnej pozycji znalazł się znacznie dalej położony Wrocław. Ze stolicy Dolnego Śląska pochodziło 4,17 proc. wszystkich osób, które dotarły na granicę polsko-ukraińską. Zdaniem Chołuja z Proxi.cloud, ten wynik robi wrażenie. Następnie w zestawieniu widać Poznań - 1,55 proc., Gdańsk - 1,41 proc., Łódź - 1,23 proc., a także Katowice - 1,12 proc.

Dane zebrane przez analityków dotyczą okresu od 24 lutego, czyli rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do 6 marca. Pozyskano je za pomocą geofencingu, czyli wirtualnych okręgów naniesionych na mapę, które umożliwiają zebranie informacji o wejściu na dany obszar oraz wyjściu z niego. Monitoringiem objęto blisko 800 tys. Polaków. Spośród nich 9,5 tys. osób było spoza województw graniczących z Ukrainą i odbyło podróż w kierunku granicy z Ukrainą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych