Najem dla pracownika - rynek pracy wpływa na rozwój rynku najmu mieszkań

Rosnący popyt na rynku pracy sprawia, że aby trafić w najważniejsze potrzeby potencjalnych kandydatów, firmy muszą zaoferować coś więcej niż biurko, przyzwoite wynagrodzenie i podstawowe benefity. Młodzi, wykwalifikowani specjaliści, ceniący sobie elastyczność i gotowi do przenoszenia się z miejsca na miejsce, wpływają na rozwój rynku najmu.

Autor: housemarket.pl 24 listopada 2021 13:50

  • Rynek pracy w Polsce wraca do normalności. Na koniec drugiego kwartału 2021 r. liczba wakatów wynosiła 142,8 tys. i była wyższa niż w końcu pierwszego kwartału 2021 r. o 29,6 proc. oraz o 75,4 proc. większa w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
  • Pod koniec drugiego kwartału 2021 r. nieobsadzonych było 35,0 tys. nowo utworzonych miejsc pracy. Wg danych pracuj.pl w I półroczu pracodawcy zamieścili blisko 450 tys. ofert zatrudnienia. W stosunku do II półrocza 2020 liczba ogłoszeń na portalu wzrosła o 45 proc.
  • Pandemia, która sprawiła, że spędzali w domu dużo więcej czasu niż wcześniej, oraz ograniczenie kontaktów społecznych, wpłynęły na zmianę w sposobie myślenia o strefie codziennego życia. Polacy chcą mieszkać w przyjaznym otoczeniu, blisko zieleni, miejsc rekreacji i ludzi o podobnym stylu życia, z którymi mogą budować relacje.

Na znaczeniu zyskuje elastyczność form zatrudnienia i miejsca wykonywania pracy. Po kilkunastu miesiącach pandemii pracodawcy dostrzegają pozytywne aspekty pracy zdalnej, której początkowo się obawiali. Dziś większość z nich dobrze ocenia efektywność pracy wykonywanej z domu i planuje utrzymanie funkcjonowania firm w tym modelu lub wprowadzenie na stałe modelu hybrydowego. Najbardziej pracę zdalną lub przynajmniej taką, na dojazd do której kilka razy w tygodniu nie tracą zbyt dużo czasu, pokochali pracownicy. I nie chcą z niej rezygnować, nawet za cenę zmiany pracodawcy czy przeprowadzki do innego miasta. Młodzi specjaliści nie są przywiązani do jednego miejsca, zarówno jeśli chodzi o pracę, jak i miejsce do życia. Szybko decydują się na zmianę, jeśli wiąże się z możliwością rozwoju zawodowego i życia w warunkach odpowiadających ich oczekiwaniom i aspiracjom. Na tym etapie nie posiadają i nie potrzebują własnego mieszkania, bo zwykle nie wiedzą jeszcze, gdzie i czy w ogóle osiądą na dłużej w jednym miejscu. Pandemia, która sprawiła, że spędzali w domu dużo więcej czasu niż wcześniej, oraz ograniczenie kontaktów społecznych, wpłynęły jednak na zmianę w sposobie myślenia o strefie codziennego życia. Chcą mieszkać w przyjaznym otoczeniu, blisko zieleni, miejsc rekreacji i ludzi o podobnym stylu życia, z którymi mogą budować relacje. Niezależnie od tego, czy mieszkanie ma im służyć również jako miejsce pracy, chcą dobrze się w nim czuć, mieć własną, prywatną przestrzeń z nowoczesnym wyposażeniem, balkonem i szybkim łączem internetowym. Nie chcą dłużej mieszkać w niskim standardzie, toczyć bojów z trudnymi właścicielami i niekorzystnymi umowami. Szukają mieszkań, które mogą wynająć szybko, bez zbędnych formalności i tracenia czasu na wertowanie setek ogłoszeń.

CZYTAJ TEŻ: POLACY WOLĄ KUPOWAĆ NIŻ WYNAJMOWAĆ 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mniejsze zainteresowanie mieszkaniami własnościowymi wśród młodego pokolenia i wzrost możliwości nabywczych osób poszukujących mieszkań na wynajem zwiększa popyt na lokale oferowane przez podmioty instytucjonalne, które mogą zaproponować standard i warunki dostosowane do nowych potrzeb.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych