Najważniejsze wydarzenia gospodarcze w 2021 roku

Uchwalenie Polskiego Ładu, uruchomienie kolejnej tarczy finansowej dla firm poszkodowanych w pandemii, podwyżki stóp procentowych NBP, wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej, spór Polski i Czech ws. Turowa, nowela budżetu, pozew LOT przeciw Boeingowi - to niektóre z wydarzeń gospodarczych 2021 roku.

Autor: PAP 30 grudnia 2021 08:43

Mijający rok był kolejnym, w którym gospodarka walczyła z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. Rząd uruchamiał programy pomocowe dla najbardziej poszkodowanych przez pandemię, przygotował Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program Zjednoczonej Prawicy na okres pocovidowy, a pod koniec roku ogłosił tarczę antyinflacyjną, która ma pomóc polskim rodzinom w związku z rekordową inflacją.

W 2021 r. nastąpiły także zmiany kadrowe i strukturalne w resortach gospodarczych. Szefem nowego ministerstwa rozwoju i technologii został Piotr Nowak, nowym ministrem resortu klimatu i środowiska została Anna Moskwa, a Janusz Cieszyński został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialnym za realizację zadań z zakresu informatyzacji oraz pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Z rządu odszedł m.in. Jarosław Gowin, który był wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii. Natomiast Henryk Kowalczyk został wicepremierem i szefem resortu rolnictwa, zastępując na tym stanowisku Grzegorza Pudę, który został szefem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W 2021 r. roku Polska i Korea Południowa zacieśniły współpracę w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - Koreańczycy mają zaangażować się kapitałowo w inwestycję; prezes UOKiK Tomasz Chróstny zgodził się na przejęcie spółki Polska Press przez PKN Orlen, Sejm uchwalił nowelizację budżetu na 2021 r. zgodnie z którą tegoroczne wydatki budżetu zostały ustalone na 523,37 mld zł (pierwotnie miały wynieść 486,78 mld zł), a dochody na 482,98 mld zł (pierwotnie 404,48 mld zł); deficyt budżetowy w roku 2021 nie powinien przekroczyć 40,38 mld zł (pierwotnie miał on wynieść 82,3 mld zł); RPP rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych.

W obszarze energii rok 2021 minął pod znakiem wzrostu cen prądu i niemal wszystkich nośników. W ciągu roku ceny spot energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły 8-krotnie, ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły 3-krotnie, a ceny gazu - 4-krotnie. W tym samym czasie krajowe ceny węgla kamiennego nie zmieniły się znacząco, mimo wzrostów na rynkach zagranicznych. W efekcie opłacalna stała się produkcja energii z węgla. Od września w wymianie transgranicznej Polski zaczął dominować eksport energii elektrycznej. Wcześniej, przez kilka lat Polska była importerem. O ile taryfowane ceny gazu dla gospodarstw domowych wzrosły o prawie 30 proc., to taryfowane ceny energii elektrycznej zostały utrzymane. Od początku 2022 r. nastąpi jednak znacząca podwyżka, łagodzona czasową obniżką VAT. Przez cały rok kontynuowano budowę systemu Baltic Pipe, udało się m.in. położyć w całości odcinek podmorski między Polską a Danią. Trwały przygotowania do budowy farm wiatrowych na morzu. Pojawiły się niewiążące oferty dla państwowego programu jądrowego. Równolegle szereg firm, głównie prywatnych rozpoczęło przygotowania do budowy na własną rękę reaktorów klasy SMR (Small Modular Reactor). Przez większą część roku ciągnął się spór z Czechami o działalność kopalni węgla brunatnego w Turowie. W jego trakcie TSUE nałożył na Polskę kary. Polsko-czeskie negocjacje nie przyniosły efektów, a przed TSUE ruszył proces.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych