NBP mówi "nie" rządowym programom pomocy kredytobiorcom

- Przygotowywane przez rząd wakacje kredytowe są źle zaprojektowane - alarmuje NBP w piśmie przesłanym do Sejmu, cytowanym przez RMF FM. Zdaniem banku koszt wakacji kredytowych może sięgnąć nawet 20 mld zł, a tym samym znacznie utrudnić walkę z inflacją.

Autor: rmf.fm 26 maja 2022 11:37

Jak czytamy na stronie RMF FM, bank centralny alarmuje, że nietrafny jest pomysł, aby z wakacji kredytowych mógł skorzystać prawie każdy. Twierdzi, że ulgi powinny być ukierunkowane na osoby, których raty kredytu przekraczają połowę pensji.

Ponadto, w opinii banku, powszechne wakacje kredytowe utrudnią walkę z inflacją, a tym samym ceny w Polsce dalej będą rosły - podaje RMF FM.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Przy obecnym poziomie stóp procentowych i złożeniu, że z wakacji kredytowych skorzystaliby wszyscy kredytobiorcy, łączny koszt dla sektora bankowego z tytułu wakacji kredytowych przyznanych w latach 2022-2023 mógłby sięgać nawet 20 mld zł - napisał NBP w piśmie do Sejmu cytowanym prze RMF FM.

Przypomnijmy, że Rząd proponuje Program wsparcia kredytobiorców, który opiera się na trzech filarach: wakacjach kredytowych, większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i nowego wskaźnika oprocentowania zamiast WIBOR.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych