NFOŚiGW chce, by z "Mojego prądu" mogło skorzystać więcej osób

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce po raz kolejny zwiększyć budżet zamkniętej już drugiej edycji programu "Mój prąd", tak by więcej osób mogło skorzystać z dotacji - przekazał w środę Fundusz. Dodano, że takich osób jest ponad 20 tys.

Autor: PAP 29 września 2021 12:11

Narodowy Fundusz przekazał w środę nad kolejnym zwiększeniem budżetu w drugiej edycji programu "Mój Prąd". "Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o ponownym zwiększeniu puli pieniędzy przeznaczonych dla osób, które w drugim naborze ubiegały się o dofinansowanie do domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że dotacje może otrzymać nawet ponad 20 tysięcy wnioskodawców umieszczonych obecnie na listach rezerwowych" - wyjaśniono.

Tym samym potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP, że zarząd Funduszu pracuje obecnie nad mechanizmem, który miałby umożliwić wypłatę dopłat dla beneficjentów, którzy spełnili wymogi formalne w "Moim Prądzie" 2.0., ale z powodu wyczerpania się alokacji wynoszącej 1,159 mld zł trafili na listy rezerwowe. Z informacji do których dotarła PAP wynikało, że na liście rezerwowej jest ok. 23 tys. wniosków na kwotę ok. 117 mln zł. Nabór wniosków w drugiej odsłonie programu zakończył się na początku grudnia 2020 roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Narodowy Fundusz w środowym komunikacie podkreślił, że mimo zwiększenia budżetu programu do 1,159 mld zł nie pozwoliło to na zaspokojenie oczekiwań setek tysięcy osób wnioskujących o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachach ich domów. Wnioskodawcy, których wnioski zostały wprawdzie pozytywnie ocenione, ale nie wystarczyło dla nich środków finansowych na dotacje, trafili na listy rezerwowe.

"Zarząd NFOŚiGW postanowił zadbać o środki finansowe dla grupy wnioskodawców umieszczonych na listach rezerwowych i podjął decyzję o kolejnym zwiększeniu puli pieniędzy dla drugiego naboru w programie +Mój prąd+. Uchwała zarządu NFOŚiGW wymaga teraz przygotowania specjalnego programu priorytetowego (lub wprowadzenia zmian w już istniejącym), który będzie umożliwiał finansowanie wyłącznie projektów umieszczonych na listach rezerwowych, sporządzonych w trakcie realizacji programu +Mój Prąd+ 2.0" - wyjaśniono.

Fundusz zapewnił, że wnioskodawcy, którzy złożyli wnioski w drugim naborze i trafili na listy rezerwowe, otrzymają dofinansowanie w kwocie do 5 tys. zł, gdyż taki zakładała tamta edycja. W obecnym kończącym się trzecim naborze dofinansowanie wynosi do 3 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych