NFOŚiGW przeznaczył 352 mln zł na modernizację elektrociepłowni w Siechnicach i Zgierzu

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska podpisano umowę pomiędzy NFOŚiGW i PGE na gazowe, niskoemisyjne inwestycje elektrociepłownicze w Siechnicach i Zgierzu. Kwota dofinansowania to ponad 352 miliony złotych - podały w piątek służby prasowe resortu.

Autor: PAP 10 grudnia 2021 13:43

Umowa dotyczy dofinansowania elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach i elektrociepłowni w Zgierzu w pobliżu Łodzi. Podpisali ją w piątek przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz dwóch podmiotów Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) - GE Energia Ciepła oraz KOGENERACJA - w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiOŚ).

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa akcentowała wysoką rangę podpisanego porozumienia. "To ważna umowa dotycząca ciepłownictwa" - podkreśliła. "W Polsce 40 procent społeczeństwa korzysta z ciepłownictwa systemowego, ciągle bardzo wysokoemisyjnego. Te dwie kluczowe inwestycje przyczynią się do transformacji energetycznej i do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń" - powiedziała minister.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"NFOŚiGW jest instytucją aktywnie wspierającą transformację energetyczną w Polsce, również w obszarze ciepłownictwa. Wychodzimy też z programem ciepłownictwa samorządowego, będziemy coraz szerzej wspierać ten sektor w kierunku sprawnej, niskoemisyjnej transformacji" - zapewniła Anna Moskwa.

Prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski podkreślił, że ciepłownictwo jest sektorem kluczowym energetyki i elektroenergetyki. "Sektor ten jest niezbędny, zaspokaja potrzeby kilkudziesięciu procent mieszkańców Polski " - argumentował Chorowski.

"Poprzez wprowadzanie paliw niskoemisyjnych, takich jak gaz, również ze względu na wprowadzanie kotłów, które przystosowane są do źródeł odnawialnych, ciepłownictwo będzie niskoemisyjne" - wyjaśnił prezes NFOŚIGW.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski przypomniał, że Polska Grupa Energetyczna jesienią ubiegłego ogłosiła roku nową strategię. "Strategię odejścia od paliw kopalnych. Jednym z elementów tego projektu jest właśnie dekarbonizacja ciepłownictwa" - powiedział. "Zaplanowaliśmy już dekarbonizację w kolejnych elektrociepłowniach" - przekazał Dąbrowski. "Do 2027 roku chcielibyśmy we wszystkich systemach węgiel zastąpić gazem" - dodał.

Kwota udzielonego finansowania preferencyjnego to blisko 352 mln zł i dotyczy dwóch projektów ciepłowniczych: Nowej Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach (Dolnośląskie) oraz Elektrociepłowni Zgierz (Łódzkie).

"Całkowite odejście od węgla w pierwszej kolejności planowane jest w Zgierzu, Kielcach, Lublinie, Rzeszowie i Gorzowie Wielkopolskim, zaś znaczące w elektrociepłowniach w Bydgoszczy, Siechnicach, Gdyni i Gdańsku" - poinformowała PGE. Do produkcji ciepła - jak zapewniono - zostaną wykorzystane: gaz, odpady komunalne, biomasa, ciepło odpadowe oraz energia odnawialna.

Budowa Nowej Elektrociepłowni Czechnica to projekt o dużym znaczeniu dla aglomeracji wrocławskiej, który w 2024 roku ma zastąpić istniejącą elektrociepłownię węglową. W ramach umowy z NFOŚiGW spółka otrzyma dofinansowanie w formie pożyczki preferencyjnej 300 mln zł.

Drugim projektem jest budowa nowego układu opartego o paliwo gazowe w Elektrociepłowni Zgierz. "Dotacja udzielona na realizację projektu wyniesie blisko 22 mln zł została udzielona w ramach Programu +Środowisko, Energia i Zmiany klimatu" współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021+" - przekazano.

"Projekt +Budowa Nowej Elektrociepłowni Czechnica+ jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy norweskich i EOG oraz przez NFOŚiGW. Projekt +Program inwestycyjny dla EC Zgierz - budowa nowych jednostek wytwórczych+ jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy norweskich i EOG" - napisano w komunikacie PGE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych