Nie zabraknie węgla do ogrzania budynków mieszkaniowych

Obserwowany w ostatnich miesiącach znaczący wzrost cen węgla na międzynarodowych rynkach nie przekłada się na podobną zwyżkę cen dla krajowego sektora komunalno-bytowego – wynika z informacji Polskiej Grupy Górniczej, która zapewnia o prowadzeniu stabilnej polityki cenowej.

Autor: PAP 08 września 2021 13:04

"Zarząd Polskiej Grupy Górniczej - największego krajowego producenta węgla opałowego dostarczanego do gospodarstw domowych - informuje, iż wzrosty cen na rynku nie są wynikiem działań prowadzonej przez spółkę polityki cenowej" - podała Grupa w środowym komunikacie.

Przedstawiciele PGG wskazują, iż "ceny węgla opałowego są ustalane z góry na rok i tylko w nadzwyczajnych okolicznościach, a takie nie występują, mogą być podnoszone".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Polska Grupa Górnicza realizuje sprzedaż węgla opałowego poprzez sieć autoryzowanych sprzedawców, za pośrednictwem sklepu internetowego oraz za gotówkę. Istotny i stale zwiększający się udział w sprzedaży mają paliwa kwalifikowane do spalania w kotłach automatycznych piątej klasy. PGG planuje sprzedaż tych paliw w 2021 na poziomie ok. 700 tys. ton" - poinformowała w środę firma.

Węgiel dostarczany do krajowych ciepłowni oraz węgiel opałowy na rynek komunalno-bytowy to w sumie trzecia część całej sprzedaży surowca z największej górniczej spółki. W ostatnich latach łączna sprzedaż do odbiorców z obu segmentów nieznacznie - o ok. 2 proc. - wzrosła. Szacuje się, że węgiel z PGG zasila nawet trzy czwarte polskich ciepłowni oraz ok. 40 proc. ogrzewanych węglem domów i obiektów komunalnych.

W okresie dekoniunktury, kiedy węgiel można było tanio kupić na międzynarodowych rynkach, niektóre ciepłownie, które nie miały z PGG długoterminowych umów, chętnie korzystały z importowanego surowca. Ostatnie miesiące przyniosły jednak znaczący wzrost międzynarodowych cen węgla, które w drugiej połowie lipca przekroczyły w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) poziom 140 USD za tonę, wobec niespełna 70 USD za tonę pół roku wcześniej. W ostatnim czasie ceny węgla w ARA przekroczyły 160 USD za tonę, przy utrzymującym się trendzie wzrostowym.

Odbiorcy, którzy wcześniej zawarli kontrakty ze spółką, nie muszą obawiać się znaczących wzrostów cen w ślad za rosnącą wartością międzynarodowych indeksów węglowych, zaś w sektorze komunalno-bytowym spodziewamy wzrost średnich krajowych cen szacowano wcześniej na nie więcej niż 3 proc.

W ostatnim czasie dochodzą jednak sygnały o znacznie większych podwyżkach w składach węgla; PGG dystansuje się od tych działań firm handlujących węglem i zapewnia, że zamierza kontynuować stabilną i przewidywalną politykę cenową, niezależnie od potencjalnych dalszych wzrostów cen węgla energetycznego na rynkach międzynarodowych. Przy obecnych cenach w portach ARA zakup krajowego węgla jest znacznie bardziej opłacalny od importu.

W tym roku do ciepłownictwa trafi ok. 16 proc. sprzedanego przez PGG węgla, zaś rynek komunalno-bytowy zużyje ok. 17 proc. surowca z kopalń największego krajowego producenta. Grupa, rozwijająca m.in. produkcję tzw. ekogroszków, zamierza kierować na rynek kolejne produkty przeznaczone do ogrzewania domów. W kontekście węgla opałowego planowane jest zwiększenie ilości produkowanych paliw kwalifikowanych, a już niebawem klienci będą mogli nabyć także tzw. paliwa niskoemisyjne, ograniczające zjawisko powstawania smogu.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych