Nie zabraknie węgla do ogrzania budynków mieszkaniowych

Z ciepłowniami firma podpisuje wieloletnie kontrakty handlowe z wbudowanymi mechanizmami indeksacji cen. Konstrukcja wieloletnich kontraktów handlowych sprawia, że coroczne zmiany cen węgla z reguły nie przekraczają kilku punktów procentowych. Wynikają one ze zmian ściśle określonych parametrów, co pozwala stronom kontraktu na ich monitorowanie oraz podejmowanie działań dostosowawczych. Tym samym istotne wahania rynkowych cen węgla mają być niwelowane przez dostawy surowca po z góry określonej cenie. W założeniu przekłada się to na stabilne ceny dla odbiorców ciepła. Gdyby zastosować aktualne ceny rynkowe, taryfy ciepłownicze musiałyby wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.

Średni poziom cen węgla dla ciepłownictwa obrazuje indeks cenowy, obliczany przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii. Z danych wynika, że np. w 2018 roku, kiedy wartość rynkowego indeksu wzrosła rok do roku o 22 proc., ceny węgla dla odbiorców, z którymi PGG zawarła wieloletnie kontrakty, wzrosły o ok. 5 proc. W minionym roku, kiedy średnioroczna wartość indeksu wzrosła o 3 proc., PGG wprowadziła zniżki dla ciepłowni, systematycznie odbierających zakontraktowany węgiel. W tym roku podpisano także nowe umowy z odbiorcami z sektora komunalno-bytowego.

Z danych wynika, iż w minionych dwóch latach, przy ponad 3-procentowej inflacji, średnie ceny węgla opałowego z kopalń Grupy nie zmieniły się, zaś w latach 2019-2021 spadły średnio o ok. 2 proc., przy inflacyjnym spadku siły nabywczej pieniądza w tym okresie o ok. 6 proc. W tym czasie ceny rosyjskiego węgla energetycznego, którego udział w imporcie tego typu surowca do Polski przekracza 80 proc., wzrosły trzykrotnie, z minimalnego poziomu niespełna 40 USD za tonę do przeszło 120 USD za tonę. Zahamowało to poziom importu po rekordowym roku 2018, kiedy do Polski napłynęło blisko 20 mln ton węgla, głównie z Rosji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych