Nieruchomość w spadku i co dalej?

Spadek, odziedziczony majątek czy darowizna kojarzą się z nagłym zastrzykiem gotówki, profitami i korzyściami, jakie daje nam nowa własność. Bardzo często jednak pierwszy entuzjazm opada, gdy zaczyna się dopełnianie formalności.

Autor: HouseMarket.pl 31 sierpnia 2016 11:22

Proces wcale nie musi być skomplikowany, gdyż polskie prawo wyraźnie reguluje zasady dziedziczenia. Schody zaczynają się jednak, gdy na horyzoncie pojawiają się inni mniej lub bardziej zasadni roszczeniowcy, a na jaw wychodzą kolejne niedopowiedzenia. Jak bez sporów odziedziczyć nieruchomość?

Co nazywamy spadkiem

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Spadkiem nazywamy przekazanie ogółu praw i obowiązków należących do spadkodawcy na jego prawnych spadkobierców w wyniku dziedziczenia. Najczęstszą przyczyną wykonania prawa spadkowego jest śmierć spadkodawcy, rzadziej związane jest to ze zrzeczeniem się praw do własności na korzyść trzeciej osoby i regulowane jest to osobnymi przepisami. Wyznaczona osoba staje się nabywcą spadku w momencie otwarcia spadku, które następuje z chwilą śmierci spadkobiercy. Sam podmiot podlegający przekazaniu może zostać ustanowiony za życia spadkodawcy w formie testamentu, lub też ustalony jest w procesie dziedziczenia ustawowego, jeśli takiego dokumentu brak.

– Należy jednak pamiętać, że według prawa to właśnie spisana w formie testamentu wola spadkodawcy ma pierwszeństwo przed przepisami ustawy. Jeśli więc taki dokument istnieje dziedziczenie będzie oparte właśnie o jego zapisy – mówi Paweł Sekuła, broker agencji nieruchomości premium Private House Brokers. Kodeks cywilny w skład spadku zalicza prawa i obowiązki spadkodawcy oraz zgromadzony przez niego majątek z wyjątkiem tych elementów, które są ściśle związane ze zmarłą osobą oraz takich, które niezależnie od statusu spadkobiercy przechodzą na określone osoby trzecie.

Spadkobiercy testamentowi

W przypadku nieruchomości spadkobiercami będą te osoby, które zostaną wymienione w testamencie i dalej określane będą mianem spadkobierców testamentowych. Jeśli brak takiego zapisu to osoby, którym przydzielony zostanie udział w podziale nieruchomości zostaną spadkobiercami ustawowymi. Osoby brane pod uwagę w przypadku prawa spadkowego to małżonek, zstępni – czyli dzieci, wnuki, prawnuki i dalsze pokolenia, rodzice, rodzeństwo oraz zstępni rodzeństwa. Zgodnie z prawem wymienieni spadkobiercy podzieleni są na cztery grupy, które określają kolejność dziedziczenia.

Pierwsza grupa, w której skład wchodzą osoby mające pierwszeństwo w dziedziczeniu to małżonek, dzieci spadkodawcy oraz zstępni dziecka, które nie dożyło otwarcia spadku. W przypadku, gdy żadna z osób grupy pierwszej nie istnieje czy też nie mogą lub nie chcą dziedziczyć to prawa do spadku przechodzą na grupę drugą, w której znajduje się po raz kolejny małżonek oraz rodzice spadkodawcy, a w przypadku ich braku, rodzeństwo oraz zstępni rodzeństwa – jeśli rodzeństwa również w momencie otwarcia spadku zabrakło. Zdarza się, że zmarły nie ma już żadnego krewnego z grupy pierwszej i drugiej – wtedy do dziedziczenia dochodzą dziadkowie spadkodawcy lub ich zstępni oraz pasierbowie zmarłego.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych