Nowa ustawa obniży koszty spłaty kredytu

Kredyty hipoteczne zwykle zaciągane są na 20-30 lat, ale czasami zdarza się, że są spłacane przed terminem. W takiej sytuacji bank może naliczyć wysoką prowizję.

Autor: HouseMarket.pl 19 października 2016 14:40

Nowy projekt ustawy o kredycie hipotecznym zakłada jednak, że po trzech latach instytucje finansowe nie będą mogły już nas obciążać takimi opłatami. Dodatkowo będą musiały zwrócić część prowizji za udzielenie kredytu. Z wyliczeń Expandera wynika, że zmiany te pozwolą zaoszczędzić nawet 11 tys. zł.

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania, nierzadko towarzyszy nam myśl, że spędzimy w nim resztę swojego życia. Czasami los płata nam różne figle. Może okazać się, że zostaniemy zmuszeni do przeprowadzki spowodowanej zmianą pracy. Zdarza się też, że para kupująca mieszkanie, z czasem podejmuje decyzję o zakończeniu związku. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż lokalu i spłacenie wspólnego długu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ile prowizji?

W sytuacji zarówno częściowej, jak i całkowitej spłaty przed terminem, banki naliczają zwykle opłatę wynoszącą ok. 2 proc. wpłacanej kwoty. Jeśli więc pierwotnie pożyczyliśmy 300 tys. zł i po trzech latach zostało nam 280 tys. zł, to w sytuacji całkowitej spłaty możemy być zmuszeni zapłacić bankowi dodatkowe 5600 zł prowizji.

Trzeba jednak dodać, że zwykle po 5 latach następuje zwolnienie z tej opłaty, choć są od tej zasady wyjątki i np., w Banku Pekao obowiązuje ona przez cały okres. Już niedługo kwestia ta prawdopodobnie zostanie uregulowana przez ustawę o kredycie hipotecznym. Opublikowany niedawno nowy projekt zakłada, że opłata będzie mogła być naliczana przez maksymalnie trzy lata. W opisanym wyżej przypadku oznacza to, że dzięki nowym przepisom możemy zaoszczędzić 5600 zł.

Projekt ustawy daje jeszcze inną korzyść. Obecnie wcześniejsza spłata ma tylko taką zaletę, że od nadpłaconej kwoty nie będą już naliczane odsetki. Nowe przepisy dodatkowo nakazują bankom zwrócić również części prowizji za udzielenie kredytu i innych opłat, które klient już wcześniej poniósł. W praktyce oznacza to, że jeśli prowizja wyniosła np. 6 tys. zł (2 proc. od 300 tys. zł) i później, zamiast po 30 latach dług został spłacony po 3 latach, bank będzie musiał oddać 5 400 zł.

W sumie, dzięki uniknięciu jednej prowizji i zwrotowi części drugiej, kredytobiorca przy całkowitej spłacie zobowiązania po 3 latach może zaoszczędzić 11 tys. zł. Stanie się tak przy założeniu, że obecnie jego bank stosuje prowizję za wcześniejszą spłatę przez okres dłuższy niż 3 lata.

Konieczność zwrotu części prowizji za udzielenie kredytu będzie ważną informacją szczególnie dla osób, które dokonują niewielkich nadpłat. Dzieje się tak znacznie częściej niż w przypadku wcześniejszej spłaty. Jeśli przepisy te wejdą w życie, przy każdej nadpłacie, klient otrzyma zwrot części poniesionych opłat. Zwrócona mu suma będzie proporcjonalna do okresu i spłaconej kwoty.

180 zł przy nadpłacie 10 tys. zł

- Ile wyniesie zwrot przy częściowej nadpłacie? Przyjmijmy opisany już przykład kredytu na 300 tys. zł, na 30 lat z odsetkami za udzielenie wynoszącymi 2 proc. Prowizja za jego udzielenie wyniosła 6 tys. zł. Jeśli po 3 roku nadpłacimy 10 tys. zł, to od tej kwoty trzeba policzyć prowizję za pozostałe 27 lat. Zwrot wyniesie w tym przypadku 180 zł – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych