Nowe mieszkania komunalne powstaną w Poznaniu

Do końca roku przy ul. Abp. Dymka w Poznaniu powstaną dwa bloki z 94 mieszkaniami. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 12,16 mln złotych.

Autor: HouseMarket.pl 04 stycznia 2017 16:04

Poznań uzyskał na ten cel dofinansowanie z rządowego Funduszu Dopłat w wysokości 4,6 mln złotych. To pokryje 35 proc. kosztów inwestycji. Stawki czynszu w nowych mieszkaniach komunalnych będą dostępne również dla słabiej uposażonych mieszkańców Poznania.

– Praca wre, a atmosfera wokół planów inwestycyjnych i prac miasta w zakresie polityki mieszkaniowej jest niezwykle gorąca. Już nie tylko prace projektowe, ale także budowlane są bardzo mocno zaawansowane – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku, tak aby pierwsi mieszkańcy mogli wprowadzić się przed końcem 2017 roku. Mieszkania będą dwupokojowe o powierzchni około 50 mkw. Wszystkie będą miały balkony. Choć budynki nie są podpiwniczone, do dyspozycji lokatorów będą pomieszczenia gospodarcze – jedno na każdej z kondygnacji, w każdej z klatek schodowych. Projektant zaplanował także dostosowanie sześciu mieszkań do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łącznie w dwóch czterokondygnacyjnych blokach powstanie 94 mieszkaniami oraz 2 lokale użytkowe. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do nowych mieszkań przed końcem tego roku.

Oprócz lokali gotowych do zamieszkania – z panelami na podłogach, płytkami w kuchni w pełni wyposażonej łazience, projekt przewiduje także zagospodarowanie terenu wokół budynków. Będzie zieleń, plac zabaw dla najmłodszych, nowe drogi i chodniki oraz parkingi.

– Rodzin czekających na lokal socjalny lub komunalny mamy obecnie 2,5 tys., kolejne kilka tysięcy są to osoby mieszkające w warunkach poniżej standardów, np. na działkach. Stąd potrzeba zaangażowania się władz miasta w rozwiązanie tego palącego problemu jest oczywista. Polityka mieszkaniowa po raz pierwszy od wielu lat jest realizowana prawidłowo – dodaje Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Na realizację tej inwestycji Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych otrzymał dotację z Funduszu Dopłat, rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansuje to przedsięwzięcie kwotą 4,6 mln złotych, co stanowi 35 procent kosztów budowy.

Inwestycja przy ul. Dymka to trzecie z kolei przedsięwzięcie realizowanego przez spółkę programu budowy mieszkań komunalnych. W grudniu zakończyła się budowa 62 mieszkań przy ul. Rubież na Naramowicach, prawie 100 lokali powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie, przy ul. Bolka.

W marcu rozpocznie się kolejna budowa. Przy ul. Zawady przybędzie 48 mieszkań komunalnych. W planach spółki jest także budowa mieszkań przy ul. Opolskiej (300), ul. Biskupińskiej (150), ul. Nadolnik (60),ul. Darzyborskiej (32), ul. Hulewiczów (48) oraz przy ul. Kopanina (192).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych