Nowe mieszkania poszukiwane w Łodzi

W Łodzi najchętniej nabywane są lokale oddane do użytku w poprzedniej dekadzie. Takie preferencje kupujących odbiły się na średniej cenie metra kwadratowego, która wyniosła aż 3,78 tys. zł.

Autor: HouseMarket.pl 28 listopada 2016 13:55

Osoby planujące zakup mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla młodych powinny zainteresować się ofertą banków, które już teraz zachęcają klientów do składania wniosków. W ten sposób procedura kredytowa może zakończyć się tuż po nowym roku.

W Łodzi szukamy nowych mieszkań

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecny poziom ceny metra kwadratowego w Łodzi wynosi 3,78 tys. zł. To wysoka stawka jak dla tego miasta. Powodem takiej sytuacji jest zwiększona popularność mieszkań oddanych do użytku w poprzedniej dekadzie. Lokale te bywają nawet dwukrotnie droższe od lokali w starych kamienicach, nadających się do remontu.

– Jednocześnie, co jest rzadkością w tym mieście, wzrosła całkowita kwota, jaką średnio płacimy za nabywane mieszkanie – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – To już ponad 200 tys. zł., podczas gdy jeszcze do niedawna przeciętny całkowity koszt z trudem dochodził do 190 tys. zł. Trudno określić, czy trend dotyczący zainteresowania nowymi mieszkaniami się utrzyma. Nowo wybudowane przez deweloperów nieruchomości stanowią bowiem niewielki fragment rynku.

Banki zachęcają do zaciągania kredytów

Dla wielu osób zainteresowanych zakupem mieszkania ważną informacją może być to, że już teraz można rozpocząć starania o przyszłoroczne dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Co prawda do końca roku nadal obowiązuje blokada dotycząca tych pieniędzy, ale część banków już teraz zachęca, aby rozpocząć procedurę uzyskania kredytu z dopłatą.

– Dla przykładu w Euro Banku złożony obecnie wniosek w tym roku będzie przeprocesowany do etapu określenia wstępnych warunków kredytowych – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Dzięki temu zaraz po nowym roku będzie mogła zostać wydana ostateczna decyzja kredytowe i możliwe będzie złożenie wniosek do BGK o dopłatę. To powoduje, że znacząco zwiększa się szansa na uzyskanie dofinansowania nim pula 373 mln zł zostanie wyczerpana. Najprawdopodobniej nie trzeba będzie na to długo czekać. W tym roku, tylko w marcu zawnioskowano o dopłaty na kwotę nieco ponad 200 mln zł.

Osoby planujące zakup mieszkania, nawet jeśli nie będą korzystać z dopłat, nie powinny zwlekać z podjęciem decyzji o sfinalizowaniu transakcji. W ostatnim czasie kilka banków wprowadziło obniżki marż lub prowizji. Niestety wiele wskazuje na to, że przynajmniej część z tych promocji szybko się skończy. Pod koniec roku takie obniżki często są wprowadzane po to, aby przyciągnąć dodatkowych klientów i tym samym zrealizować założone plany sprzedażowe. Gdy cel ten zostaje osiągnięty, z reguły oferta wraca do poprzedniego poziomu.

Poza tym od stycznia banki, które teraz wymagają 15 proc. wkładu własnego, będą musiały podnieść jego poziom do 20 proc. W Łodzi oznacza to konieczność posiadania aż 45,36 tys. zł, aby kupić 60-metrowe mieszkanie po przeciętnej cenie. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich banków i część z nich nadal będzie wymagała 10 proc. wkładu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych