Nowe projekty i więcej mieszkań. Zobacz najnowsze prognozy dla rynku nieruchomości

Dwucyfrowa inflacja, kolejne podwyżki stóp procentowych oraz nowa rekomendacja KNF, znacznie ograniczyły możliwości kredytowe kupujących, a co za tym idzie przełożyły się na spore spadki sprzedaży mieszkań. Wojna w Ukrainie, spowodowała boom na rynku najmu, jednak deweloperzy mimo zachwianych warunków i wchodzącej w życie za dwa miesiące nowej ustawy deweloperskiej, wciąż rozpoczynają budowę kolejnych inwestycji, a liczba ofert na rynku rośnie - wynika z danych redNet Consulting.

Autor: housemarket.pl 05 maja 2022 10:53

  • Na czterech największych rynkach nieruchomościowych w Polsce, po pierwszych trzech miesiącach tego roku jedynie Wrocław, zaliczył spadek ofert mieszkań w ujęciu I kwartał tego roku do ostatniego kwartału zeszłego roku (-4 proc).
  • W Warszawie i Krakowie liczba ofert wzrosła o ponad 9 proc., a najwięcej w Trójmieście - o ponad 12 proc.
  • Stolica wciąż jest w czołówce i spośród wspomnianej czwórki I kwartał roku zamyka z ponad 13 tys. ofert mieszkaniowych.

- Wpływ na wzrost podaży ma spadek sprzedaży, jednak moim zdaniem nie są to, aż tak drastyczne zmiany i trzeba obserwować rynek w kolejnych kwartałach, bo sytuacja może się zmienić. Wszystko zależy od sytuacji geopolitycznej, a w konsekwencji ekonomicznej w Polsce – zauważa Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl

Ceny mieszkań wciąż rosną

Jak wynika z danych redNet 24, w ostatnich kwartałach średnie ceny mieszkań w największych polskich miastach cechuje tendencja wzrostowa. W Warszawie na koniec marca za 1mkw. trzeba było zapłacić średnio blisko 13,5 tys., co daje 5 proc. wzrost w porównaniu z ceną z końca zeszłego roku. Mniejsze podwyżki zaobserwować można było w Krakowie (+2,7 proc.) oraz w Trójmieście (2,3 proc.), a także we Wrocławiu ( + 1,6 proc.)

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: START SEZONU POD ZNAKIEM DROŻSZYCH MATERIAŁÓW I KOSZTÓW BUDOWY 

Sprzedaż wyhamowała

Cztery największe aglomeracje na rynku nieruchomości zaliczyły spore spadki sprzedażowe, choć nie są one tak duże, jak wcześniej przewidywano. Najtrudniejsza sytuacja panuje w stolicy, w porównaniu do IV kwartału 2021r. nastąpił spadek o 26 proc. O 1168 mniej mieszkań zostało sprzedanych w trzech ostatnich miesiącach roku. Nieco mniejsze spadki zanotowały Kraków ( -16,3 proc.) oraz Wrocław ( -15,7 proc.), najmniejsze Trójmiasto (-9,3 proc.).

Co wpływa na spadek sprzedaży w stolicy?

Przeciętne, miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie - na koniec marca wyniosło 7632,8 zł brutto. Wynagrodzenie rośnie, ale ceny nieruchomości również, czy to wpływ spadku sprzedaży w stolicy?

- Na spadek sprzedaży wpływ ma wiele czynników, nie tylko ceny. Warszawski rynek nieruchomości ponad dwa lata temu najbardziej dotknęła pandemia spowodowana wirusem COVID-19. Kiedy rynek w miarę się ustabilizował na koniec zeszłego roku, to w lutym wybuchła wojna w Ukrainie, która spowodowała spadki sprzedażowe, a rynek najmu w szybkim czasie nabrał rozpędu. Dodatkowo wpływ na obecną sytuację ma najwyższa w XXI w. inflacja i ciągłe podwyżki stóp procentowych, które zmniejszą zdolność kredytową kupujących. Nie przesądzałabym sytuacji w stolicy po pierwszym kwartale, ale wszystko wskazuje na to, że w dłuższej perspektywie można spodziewać się mniejszych spadków sprzedażowych, około 15-16 proc. w ujęciu kwartał do kwartału - podkreśla Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych