Nowe technologie w budownictwie. Jak sprawdzają się w Europie?

W dobie niedoborów materiałów, rosnących cen usług budowlanych, wysokich kosztów kredytów inwestorzy indywidualni starają się maksymalnie optymalizować koszty budowy. Krótki czas budowy, ekologia, oszczędność materiałów sprawiły, że Hiszpanie zainteresowali się budową domów w technologii Systemu 3E.

Autor: housemarket.pl 04 lutego 2022 16:55

  • Zarząd spółki System 3E aktywnie realizuje strategię ekspansji zagranicznej. Za cel obrał sobie Szwecję, Niemcy, Holandię oraz Hiszpanię.
  • Mimo, że rynek hiszpański jest silne konkurencyjny jeśli chodzi o technologie budowlane i nowe rozwiązania w budownictwie to polska technologia budowy domów z elementów wykonanych z naturalnej skały jaką jest perlit spotkała się z dużym zainteresowaniem tamtejszych inwestorów budowlanych.
  • Inwestorzy z całego świata szukają sposobów jak ograniczyć koszty swoich inwestycji.

Hiszpania, jak i cała Europa boryka się z wysokim poziomem inflacji, wiele produktów, zwłaszcza w budownictwie zdrożało o prawie 70 proc. To właśnie sprawia, że inwestorzy z tamtych rejonów chcą budować szybko, efektywnie i przy względnie stabilnych kosztach.

- Mimo, że technologia Systemu 3E jest polskim wynalazkiem, a fabryka elementów z perlitu oddalona jest o kilka tysięcy kilometrów, to spotkaliśmy się ze sporym zainteresowaniem inwestorów m.in. z rejonów Cantabrii. Właściwości ekologiczne perlitu doskonale wpasowują się w preferencje hiszpańskiego rynku budowlanego. Termoizolacja perlitowych elementów jest najlepszym przykładem. Mimo ciepłego klimatu w Hiszpanii, brak kosztów ocieplenia budynku przy jednoczesnym zachowaniu właściwej izolacji w odniesieniu do warunków zewnętrznych spotkała się z bardzo dużym entuzjazmem oglądających podczas jednego z dni otwartych. Mówiąc prościej, Hiszpanom spodobało się, że bez wykorzystania ropopochodnego styropianu będą mieć chłodny dom w dzień i ciepły w nocy - opowiada Piotr Budnik, wiceprezes zarządu System 3E.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: JAKĄ TECHNOLOGIĘ BUDOWY WYBRAĆ? 

Inwestorzy z całego świata szukają sposobów jak ograniczyć koszty swoich inwestycji. Tak też jest w przypadku inwestorów z Hiszpanii. Dzięki rewolucyjnym właściwościom perlitu możliwe jest istotne ograniczenie czasu realizacji inwestycji, można ją bowiem prowadzić przez cały rok, bez względu na pogodę. Elementy perlitowe mają odpowiedni kształt, dlatego łączą się niczym klocki Lego. Mniejsza niż przy standardowej technologii stawiania ścian jest też liczba zaangażowanych pracowników i liczba ekip podwykonawczych. Niższe są koszty związane z zakupem wielu materiałów budowlanych, ponieważ taki budynek nie wymaga dodatkowego, kosztownego docieplenia. SYSTEM 3E pozwala też skutecznie chronić środowisko naturalne. Materiały budowlane z perlitu mogą być ponownie wykorzystane do produkcji, co skutecznie ogranicza ilość odpadów na placu budowy. Także zużycie wody jest czterokrotnie mniejsze niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych technologii wznoszenia ścian z zastosowaniem zaprawy czy klejów. W czasie dnia otwartego na jednej z inwestycji w Cantabrii te unikatowe cechy polskiej technologii robiły bardzo duże wrażenie na oglądających i inwestorach z branży budowlanej.

- Widziałem wiele technologii, z zawodu jestem konstruktorem, ale to ekologiczność i logiczne rozwiązanie elementów z perlitu zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Do tej pory myślałem, że budowanie ścian bez użycia zaprawy jest możliwe tylko w opowieściach SCI-FI, ale to jest już rzeczywistość. Im bardziej odkrywałem tajemnicze właściwości tej technologii, tym bardziej wiedziałem, że chcę zobaczyć jak ona działa. Tak właśnie pojawił się pomysł na dom z Systemu 3E. - opowiada Rufino Sarabia, inwestor z Cantabrii.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tak pozytywnego odbioru naszej technologii w Hiszpanii. Widzimy w tym rynku spory potencjał. Takie atuty jak krótki czas budowy, oszczędność na materiałach i ekologiczne budowanie, skutecznie przekonują Hiszpanów do Systemu 3E. Już w czasie dnia otwartego dostaliśmy wiele zapytań o realne możliwości realizacji budowy domów z perlitu. To jest dla nas dowodem, że właściwie wybraliśmy rejon Cantabrii do promocji i zainteresowania tutejszych inwestorów naszą technologią. Zakładamy, że ten region będzie w tym roku jednym z kluczowych dla realizacji inwestycji w Systemie 3 E. – komentuje Dariusz Lewandowski, prezes zarządu System 3E.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych