Nowsze mieszkania popularne w Łodzi

Nabywcy mieszkań z łódzkiego rynku wtórnego we wrześniu chętniej wybierali lokale wybudowane w ostatniej dekadzie. Takie preferencje wpłynęły na podwyżkę przeciętnej ceny metra kwadratowego.

Autor: HouseMarket.pl 30 września 2016 12:46

Osobom planującym zakup lokalu za pomocą kredytu hipotecznego, eksperci radzą zebranie jak największego wkładu własnego oraz unikanie nadmiernego zadłużenia, które pod wpływem wzrostu stóp procentowych może zagrozić stabilności domowego budżetu. Pomocą dla kredytobiorców mogą być też środki z programu MdM, dostępne od stycznia 2017 roku.

W Łodzi kupujemy nowsze mieszkania

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ostatnich tygodniach na łódzkim rynku nieruchomości wtórnych doszło do wielu transakcji dotyczących lokali oddanych do użytku w ostatniej dekadzie. Zmiana ta bardzo szybko wywarła istotny wpływ na średnią cenę nabywanych mieszkań. Podczas gdy w ostatnich miesiącach cena dość stanowczo zbliżała się do poziomu 3 000 zł za metr kwadratowy, nastąpiła podwyżka i powrót do najczęściej obserwowanych wartości. W ostatnim notowaniu średnia wyniosła już 3 542 zł za mkw.

– Nabywca za zakup mieszkania w Łodzi przeciętnie wydaje 182 tys. zł – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – To ponad dwukrotnie mniej niż w Warszawie. Jest to powód, dla którego wielu mieszkańców miasta dawnych fabrykantów kupuje tu mieszkanie, choć codziennie dojeżdża do pracy do stolicy. Z punktu widzenia ponoszonych kosztów jest to po prostu opłacalne rozwiązanie.

Warto zadbać o wysoki wkład własny

Osoba, która planuje kupić z pomocą kredytu mieszkanie w Łodzi, powinna przygotować się przede wszystkim na to, że musi dysponować przynajmniej 10% wkładem własnym. – Oznacza to kwotę 19 481 zł w przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 55 mkw., nabywanego po przeciętnej cenie – wylicza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Warto jednak posiadać jak największą sumę, gdyż dzięki temu zmniejszymy kwotę kredytu, a więc również jego koszt i ratę. Dla przykładu, przy minimalnym wkładzie rata wyniesie 927 zł, ale jeśli dysponujemy 20% wartości mieszkania, spadnie ona do poziomu 809 zł.

Starając się o kredy powinniśmy pamiętać także o tym, aby nie przesadzać z kwotą zadłużenia. Obecnie mamy bowiem najniższe stopy procentowe w historii. W przyszłości mogą one jednak wzrosnąć. Gdyby powróciły choćby do poziomu z początku 2013 r., rata kredytu na opisane wyżej mieszkanie wzrosłaby z 927 zł do 1 186 zł.

Na koniec warto dodać, że w przypadku, gdy ktoś nie ma odpowiednio wysokich oszczędności, pieniądze na wkład własny może uzyskać dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych. Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu. W Łodzi wynosi on 4 254 zł za mkw. dla tych z rynku pierwotnego oraz 3 481 zł za mkw. z rynku wtórnego.

Ze względu na brak pieniędzy na dopłaty, w wielu przypadkach konieczne będzie wstrzymanie się z wnioskowaniem o dofinansowanie do stycznia 2017 r., kiedy dostępna stanie się pula 373 mln zł. Obecnie można starać się jedynie o dopłaty wypłacane w 2018 r. Problem polega jednak na tym, że nie wszyscy sprzedający zgodzą się na otrzymanie części zapłaty z tak dużym opóźnieniem. Dlatego właśnie wiele osób odkłada zakup do początku przyszłego roku. Jednak biorąc pod uwagę, jak duże było zainteresowanie dopłatami w tym roku, można przypuszczać, że pula pieniędzy zapewne szybko się skończy. Najprawdopodobniej wystarczy ich zaledwie na dwa lub trzy miesiące.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych