Nowy park powstanie w Katowicach

Nowy park powstanie w Katowicach w rejonie ulic Leopolda, Le Ronda i Wiertniczej – poinformowali przedstawiciele władz miasta podczas czwartkowej konferencji prasowej. Będzie miał powierzchnię 7 hektarów, a koszt inwestycji to 7 mln zł.

Autor: PAP 04 marca 2021 14:45

"Obszar w okolicach Wiertniczej i Leopolda to teren, który ma oferować przestrzeń do rekreacji oraz wypoczynku z elementami edukacyjno-dydaktycznymi. Dzięki budowie nowego parku w Katowicach zwiększy się obszar zieleni urządzonej, o bardzo dobrej dostępności, przeznaczonej w szczególności dla katowiczan. Przyjęty miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyczyni się dodatkowo do ochrony zbiornika wodnego, umożliwiając jednocześnie jego wykorzystanie w przyszłości jako zbiornika retencyjnego" - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

O tym, jak powinien wyglądać park, zadecydowali mieszkańcy podczas konsultacji społecznych, przeprowadzonych na przełomie kwietnia i maja ubiegłego roku. Swoją opinię wyraziło 1487 osób. Większość wskazywała ten teren jako miejsce spacerów z rodziną, relaksu i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak poinformował dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach Mieczysław Wołosz, wzdłuż głównych ciągów przyszłego parku powstaną strefy aktywności: plac zabaw, ścieżka sensoryczna, strefa aktywności ruchowej, "zielony labirynt", miejsca do grillowania, a także drewniana wieża widokowa, pomosty i bezobsługowa toaleta.

W nowym parku ma się pojawić plac zabaw wyposażony w dużą piaskownicę z wiatą, niewielką ściankę wspinaczkową, drewniany tor przeszkód i huśtawki. Znajdą się tam również elementy edukacyjne w formie ścieżki sensorycznej oraz tunel z wierzby. Cały plac zabaw ma mieć naturalne podłoże w formie kory. Jako oświetlenie parku planuje się wykorzystanie energooszczędnych lamp ledowych z czujnikami ruchu.

Koncepcja zakłada uporządkowanie i pozostawienie na części obszaru naturalnych grup samosiewów, np. zagajnika brzozowego przy zbiorniku w centrum parku i zadrzewień na skarpie w jego zachodniej części. W planach jest również założenie łąk kwietnych dostosowanych do istniejącego tam siedliska, wzbogaconych o byliny i trawy ozdobne, które będą wpisywać się w naturalne ukształtowanie terenu. Posadzone zostaną także nowe drzewa, wśród których pojawią się m.in. brzoza brodawkowata, topola biała, czereśnia, jarzęby, a dodatkowo, jako pojedyncze drzewa - buk czerwony i wierzba płacząca.

Ze względu na charakter terenu sprzyjający zasiedlaniu się ptaków, owadów, płazów oraz roślin koncepcja zakłada jak najmniejszą ingerencję w ekosystem stawu i jego strefy nabrzeżnej. Dlatego proponowane jest wykonanie systemów do lokalnej retencji z wykorzystaniem systemu filtracji wód.

Projektant ma czas do lipca na przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektowej. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie prac. Według założeń park zostanie udostępniony mieszkańcom w 2023 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych