Nowy rok, nowy MdM

Rynek pierwotny przeżywa rozkwit. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma program Mieszkanie dla Młodych. Już w styczniu uruchomiona zostanie kolejna pula środków przeznaczonych na pomoc młodym przy zakupie własnego M. Jak deweloperzy przygotowują się na ten czas? Czy odnotowują większe zainteresowanie mieszkaniami w ramach MdM-u już teraz?

Autor: HouseMarket.pl 30 listopada 2016 11:28

Od 1 stycznia przyszłego roku odblokowana zostanie druga połowa środków dofinansowania w ramach MdM na 2017 r. Analitycy rynku wskazują, że zostanie ona wyczerpana prawdopodobnie na początku wiosny, a wtedy do wzięcia będzie już tylko pula dopłat na rok 2018. Te terminy oraz prognozy powodują, że wraz z nowym rokiem będziemy mieli do czynienia z gorącym okresem starań o przyznanie dopłat. Dlatego bardziej zapobiegliwi klienci już teraz rozpoczynają wszelkie procedury by wraz z nowym rokiem, jako pierwsi złożyć wniosek o dofinansowanie.

- W naszym biurze sprzedaży, w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej klientów czekających na styczniowe uruchomienie środków MdM. Przecież większość dokumentów dotyczących transakcji zakupu nieruchomości można zebrać już wcześniej. Ich komplet z pewnością stawia taką osobę w uprzywilejowanej pozycji w momencie kiedy banki rozpoczną procedurę przyjmowania wniosków. Dzięki temu jeszcze przed styczniem klient robi duży krok do spełniania marzeń o własnym domu - wskazuje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building, realizujący osiedle Rodzinny Zakątek w Błażejewku, osiedle Słoneczne w Brodowie oraz Zalasewo Park.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Lista osób zainteresowanych mieszkaniami w ramach MdM-u 2017 jest równie długa na osiedlu Reduta Nowe Podolany. – Pomoc państwa to zastrzyk gotówki dla młodych chcących być na swoim, bowiem często dopłata pokrywa wkład własny wymagany w banku. W naszym biurze pojawiają się osoby, które już załatwiają formalności, by jak najszybciej w nowym roku złożyć wniosek – dodaje Agata Nowaczyk, specjalistka z poznańskiego biura sprzedaży. Podobnie wygląda sytuacja w Dąbrówce, gdzie swoje inwestycje realizuje firma Linea. – Wychodzimy naprzeciw klientom. Chcemy, aby czuli się komfortowo już w momencie załatwiania formalności związanych z zakupem własnego M – mówi Adam Wędrychowicz z firmy Linea, posiadającej inwestycje Leśna Polana w Dopiewcu i Osada Leśna w Dąbrówce w gminie Dopiewo.

Eksperci rynku nieruchomości zwracają uwagę na fakt, że program MdM znacznie ożywił branżę. Spore grono deweloperów już dziś deklaruje elastyczność i jest gotowa, po wyczerpaniu się środków na 2017, poczekać na pieniądze do 2018 roku.

- Klienci oczekują nie tylko komfortu w nowym lokum, ale również elastyczności dewelopera w kwestii finansowania kredytu hipotecznego. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego umożliwiamy zakup mieszkań z MdM-em na 2018. Dla wygody klientów jesteśmy w stanie poczekać na ostatnią ratę z rządowego dofinansowania - mówi Marcin Brygier, prezes zarządu Greenbud Development.

Na poznańskim rynku pierwotnym znajdują się też inwestycje, których termin realizacji przewidziany jest w 2018 roku. Klienci zainteresowani takimi projektami wniosek o dofinansowanie Państwa mogą składać już teraz, tym samym omijając styczniową gorączkę. Wschodnia 19 w Luboniu to projekt, którego termin realizacji przypada na I kwartał 2018 roku, co oznacza, że mieszkania spełniające wymogi rządowego programu, można zakupić jeszcze przed końcem roku.

– Zainteresowanie własnym M z dopłatą MdM-u z 2018 roku rośnie, w biurze sprzedaży pojawiają się klienci, którzy już składają wnioski do banku – zauważa Jarosław Szkopek, przedstawiciel inwestora Wschodnia 19.

Z kolei Aleja Bukowa i Aleja Wiśniowa, również finiszujące w 2018 roku, realizowane są w Zalasewie. Planetbud Developent odnotował rekordową sprzedaż domów w ramach MdM-u. - Już prawie połowa mieszkań zniknęła z oferty. Na taki stan rzeczy z pewnością ma także wpływ MdM, w ramach którego dostępne są nasze domy – zaznacza Weronika Potarzycka z biura sprzedaży Planetbud Development. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się też inwestycja Grupy Partner. Młyn nad Cybiną na poznańskim Zielińcu zostanie oddany do użytku w roku 2018. Część zaplanowanych w ramach inwestycji apartamentów i mieszkań dostępna jest ramach rządowego programu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych