Nowych aut zarejestrowano o jedną piątą mniej

Rynek motoryzacyjny kurczy się w coraz szybszym tempie. Spadek liczby rejestracji zanotowano prawie w każdym zakątku rynku. Prawie, bo jest jeden wyjątek – informuje w środę "Puls Biznesu".

Autor: Pap 23 lutego 2022 09:08

W ciągu 20 dni lutego zarejestrowano w Polsce tylko 20,3 tys. nowych samochodów osobowych. To o aż 20 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

"Niestety, spadek się pogłębia. Po 10 dniach lutego wynosił 16 proc. Przyczyny wciąż leżą w ograniczonej dostępności podzespołów" - mówi prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar Wojciech Drzewiecki.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Gazeta zauważa, że w kolejnych tygodniach spadek liczby rejestracji nowych aut może się pogłębiać.

"Pamiętajmy, że liczba rejestracji odzwierciedla obraz rynku sprzed 6-7 miesięcy, a w drugiej połowie 2021 r. kłopoty z dostępnością nowych aut zaczęły gwałtownie się powiększać" - tłumaczy Drzewiecki.

Na razie Samar nie zmienia prognozy, która zakłada, że w całym 2022 r. zostanie zarejestrowanych 485 tys. nowych aut osobowych (wzrost o 8,6 proc. r/r).

"Monitorujemy sytuację. Ewentualną korektę prognoz wprowadzimy najwcześniej w drugim kwartale" - mówi Drzewiecki.

Wyjątkiem na motoryzacyjnym rynku są jednoślady. W analizowanym okresie zarejestrowano 800 nowych motocykli (plus 37,5 proc. r/r) i 277 motorowerów ( plus 0,7 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych