Od czego należy zacząć budowę domu?

Kluczowa jest decyzja nie tylko o lokalizacji inwestycji, ale również o wyborze odpowiedniego projektu, który spełni potrzeby wszystkich członków rodziny.

Autor: HouseMarket.pl 08 listopada 2016 12:26

Pierwsze zauroczenie to nie wszystko. Czym zatem należy się kierować przy wyborze gotowego projektu domu? Kształtem bryły, przeszkleniami czy materiałem pokrywającym elewację? Wszystkie te elementy wymagają krytycznego spojrzenia nabywcy. Oto pięć rzeczy, które według pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz powinien wziąć pod uwagę każdy inwestor, wybierając projekt domu.

Kształt działki

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prostokątna, kwadratowa czy w kształcie niezbyt foremnego wielokąta? Najlepiej, jeżeli działka przeznaczona pod budowę będzie miała kształt kwadratu – wtedy bez problemu można postawić na niej zarówno jednorodzinny dom parterowy, jak i ten z poddaszem użytkowym. Prostokątna parcela może natomiast stwarzać pewne trudności, jeśli jeden z jej boków będzie zdecydowanie węższy.

Wąski i wydłużony kształt działki nie ułatwia wyboru – obowiązuje bowiem wiele obostrzeń dotyczących np. obowiązku zachowania odpowiedniej odległości między sąsiednimi domami. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są gotowe projekty domów na wąską działkę, uwzględniające specyficzne wymagania.

Kształt dachu

Nowoczesny płaski czy tradycyjny spadzisty? Decyzja o tym, jaki dach zwieńczy dom, jest uzależniona nie tylko od indywidualnego gustu, ale również wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek w wybranej okolicy. Warto więc dowiedzieć się wcześniej, czy określono w nim konkretny typ dachu.

Finanse

Budowa domu nierzadko okazuje się lepszym rozwiązaniem pod względem finansowym w porównaniu do kupna mieszkania. Dla tych, którzy dysponują sporym budżetem, dobór projektu nie jest szczególnie trudny. Jednak nawet ograniczone środki wcale nie oznaczają, że wizja własnego domu przepadnie.

W takiej sytuacji warto skorzystać z ekonomicznego rozwiązania – gotowych projektów domów tanich w budowie. Takie budynki wyróżniają się nieskomplikowanym dachami, brakiem piwnicy, której izolacja znacznie podnosi koszty, albo nie mają garażu. Pomocne w zobrazowaniu wydatków na poszczególnych etapach budowy będą też projekty domów z kosztorysami.

Lokalizacja względem stron świata

Rzadko kiedy inwestorzy biorą tę kwestię pod uwagę. Niesłusznie, ponieważ wpływa ona na komfort mieszkania. Najkorzystniej, aby projekt domu przewidywał umiejscowienie wjazdu na posesję od strony północnej lub wschodniej. Takie rozwiązanie pozwala łatwo dokonać podziału na strefy dzienne i nocne w domu. Lepiej unikać natomiast lokalizacji wjazdu od południa i zachodu.

Funkcjonalność

Nawet niewielki parterowy dom może być komfortowy. Wiele projektów ma rozwiązania, które rekompensują braki w przestrzeni, np. oferując zamiast piwnicy funkcjonalne pomieszczenia gospodarcze i poddasze użytkowe. Warto zwrócić także uwagę na rzuty pokoi i dostępne wizualizacje wnętrz. Będą nie tylko inspiracją do aranżacji dla przyszłych inwestorów, ale pokażą również, jak ustawne są dane pomieszczenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych