Od samochodów po mieszkania. Megapolis rozwija skrzydła w nieruchomościach

Megapolis działa na rynku nieruchomości od ponad 15 lat. Spółka należy do grupy kapitałowej Holding 1, działającej równolegle w branży motoryzacyjnej, mobilności, budownictwa mieszkaniowego i biurowego, a także w obszarze innowacji technologicznych. O bieżącej sytuacji firmy i jej nadchodzących planach mówi Piotr Koszyk, dyrektor zarządzający Megapolis.

Autor: housemarket.pl 07 czerwca 2022 09:15

  • Megapolis to grupa deweloperska powstała w 2005 roku. Specjalizuje się w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym.
  • Najnowszym projektem dewelopera jest Osiedle Ozon na Górce Narodowej w Krakowie. Łącznie powstanie tu 419 mieszkań.
  • Megapolis wybudował pierwsze osiedle zrównoważone w Krakowie.

Pandemia teraz wojna na Ukrainie i wysoka inflacja. Jak Megapolis radzi sobie z trudnymi uwarunkowaniami na rynku?

Pandemia była na początku szokiem nie tylko dla nas. Na pewno miała bardzo negatywny wpływ na rynek komercyjny - zmusiła nas do wstrzymania inwestycji na tym polu. Rynek mieszkaniowy dość szybko się otrząsnął i to na nim się skoncentrowaliśmy. Generalnie jednak staramy się działać w sposób ostrożny i wyważony. Z jednej strony od dłuższego czasu obserwujemy wzrost cen realizacji - w tym aspekcie staramy się zmniejszać koszty poprzez wcześniejsze zakupy materiałów, czy jak najwcześniejsze kontraktowanie wykonawców. Z drugiej strony inflacja i wzrost stóp procentowych to czynniki hamujące sprzedaż mieszkań. Tutaj staramy się prowadzić rozsądną politykę cenową, która w połączeniu z dużym wyborem lokali pozwala prowadzić sprzedaż na zadowalającym poziomie.

Staramy się działać w sposób ostrożny i wyważony.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Megapolis należy do grupy kapitałowej Holding 1, znanej wcześniej m.in. ze sprzedaży samochodów. Skąd pomysł na zmianę kierunku? Dlaczego nieruchomości?

Każda firma samochodowa, to w pewnym sensie taki mały deweloper. Dealer samochodów po uzyskaniu autoryzacji producenta jest zobowiązany do znalezienia odpowiedniej lokalizacyjnie działki oraz wybudowania na niej salonu i serwisu. Czasem zdarza się, że jakaś nieruchomość stanie się nadmiarowa, np. z powodu zmiany planów. I tak zaczęła się nasza przygoda z inwestycjami w nieruchomości, ich wykorzystaniem na cele budownictwa komercyjnego i mieszkaniowego. Podejmując decyzję o wejściu w nową branżę, a było to już ponad 15 lat temu, wyodrębniliśmy zupełnie nową firmę i stworzyliśmy strukturę, która jest całkowicie niezależna od działalności samochodowej, budując swoje know-how, doświadczenie i pozycję na rynku mieszkaniowym i biurowym.

Jak na przestrzeni lat zmieniała się firma? Na co stawiają Państwo największy nacisk?

Inwestycje w grunty - to rzecz oczywista. Firma na przestrzeni lat inwestowała przede wszystkim w ludzi - stworzenie profesjonalnego zespołu, zarówno od strony technicznej, jak i handlowej. To podstawa funkcjonowania firmy deweloperskiej. Zespół ten realizuje strategię Megapolis polegającą przede wszystkim na dobrej jakości. Drugim, nie mniej ważnym elementem, jest kontakt z klientem, który dostaje produkt nie tylko wysokiej jakości, ale też przyjazny w każdym tego słowa znaczeniu. Nie można też w tym momencie zapomnieć o etyce w biznesie, która jest ważna na wszystkich szczeblach działalności grupy.

Megapolis realizuje inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne w całej Polsce. Który z rynków jest z dla Państwa najbardziej perspektywiczny?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy z rynków ma inną specyfikę. Oczywiście najbliższy naszemu sercu jest Kraków, gdzie jednak bardzo trudno jest pozyskać atrakcyjny grunt pod inwestycje. Z podobną sytuacją mamy do czynienia we Wrocławiu czy Warszawie. Z pewnością perspektywiczny wydaje się Górny Śląsk ze swoim potencjałem gospodarczym i demograficznym oraz relatywnie niskimi jak dotąd cenami.

Najbliższy naszemu sercu jest Kraków. Szukamy możliwości rozwoju na Śląsku.

Nad jakimi projektami Państwo aktualnie pracują?

Obecnie realizujemy piąty i szósty etap osiedla Ozon na Górce Narodowej w Krakowie, z łączną liczbą 419 mieszkań. Oddanie planowane jest odpowiednio w IV kw. br. oraz w I kw. 2023. Ponadto, planujemy w najbliższym czasie rozpoczęcie realizacji zarówno kolejnych etapów Ozonu, jak i inwestycji mieszkaniowych w innych częściach Krakowa - przy ul. Bunscha, Rzemieślniczej czy Lindego. Jeśli chodzi o lokalizacje w innych miastach, to jeszcze za wcześnie, by o nich mówić.

Jakie są kolejne kroki firmy? Jakie są plany na przyszłość?

Plany mamy ambitne, oprócz Krakowa chcemy być bardziej obecni w innych lokalizacjach - wspomnianych już Górnym Śląsku, Wrocławiu czy Warszawie, ale też w Poznaniu czy Łodzi, koncentrując się na budownictwie mieszkaniowym, ale nie zapominając o budownictwie komercyjnym. W ślad za wspomnianą aktywnością idzie otwieranie kolejnych oddziałów firmy w tych lokalizacjach. Oczywiście, jak już wcześniej wspomniałem, musimy działać bardzo rozważnie, analizując wnikliwie rynek i trendy, jakie się na nim pojawiają. Trudno oczywiście jest przewidzieć takie zjawiska jak pandemia czy wojna na wschodzie, ale mimo wszystko liczymy na powrót bardziej przewidywalnych czasów.

Osiedle Fi to pierwsze zrealizowane w Krakowie osiedle zrównoważone. Jak zostało przyjęte przez rynek?

Wprowadzenie inwestycji Osiedle Fi było dużym sukcesem grupy i umocniło jej pozycję na lokalnym rynku. Świeże spojrzenie na koncepcję architektoniczną, nowatorskie rozwiązania techniczne oraz jakość użytych materiałów były - wraz z zaproponowaną strategią marketingową - czynnikami, które przyczyniły się do bardzo entuzjastycznego przyjęcia inwestycji, zarówno przez klientów, jak i przedstawicieli środowiska deweloperów. Świadectwem tego były liczne wyróżnienia i nagrody przyznane osiedlu, w tym Inwestycja Roku 2015.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych