Od soboty 460 rowerów miejskich dostępnych będzie w ChorzowiePap - 08 maja 2020 08:34


Swój system rowerów miejskich z 46 stacjami i 460 jednośladami uruchomi od soboty samorząd Chorzowa (Śląskie). Dołączy w ten sposób do już uruchomionych w regionie sieci rowerowych m.in. Katowic, Częstochowy czy Rybnika; tego samego dnia rowery udostępnią Tychy i Pszczyna.

W Chorzowie, gdzie rower miejski pod nazwą KajTeroz (po śląsku: gdzie teraz) początkowo miał ruszyć 21 marca, kilka dni wcześniej w związku z epidemią datę tę przesunięto na początek maja. Jak przekazał w czwartek rzecznik chorzowskiego magistratu Kamil Nowak, ostatecznie system ruszy w sobotę 9 mają i planowo ma działać do końca listopada.

"Podobnie jak inne miasta zdecydowaliśmy się otworzyć sezon rowerowy mimo pandemii, bo rower może być skutecznym i bezpiecznym środkiem transportu. Dzięki niemu ograniczamy kontakt, który występuje podczas jazdy tramwajami bądź autobusami z innymi pasażerami" - powiedział cytowany przez Nowaka wiceprezydent miasta Marcin Michalik.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Firma Nextbike zobowiązała się dezynfekować rowery co najmniej dwa razy dziennie, ale pamiętajmy też o własnych rękawiczkach" - zaapelował Michalik.

W trakcie wizyt na stacjach, podczas relokacji i serwisowania rowerów, Nextbike ma dezynfekować rączki, manetki, linki z kodem szyfrowym i siodełka. Dezynfekowane będą też terminale stacji wypożyczeń jako elementy, które mogą być dotykane przez część użytkowników.

Chorzowski urząd miasta apeluje jednak o zachowanie zasad bezpieczeństwa na własną rękę. Podczas jazdy rowerem należy zakrywać usta i nos, dobrze też korzystać z własnych rękawiczek. Zdaniem chorzowskich samorządowców warto mieć również ze sobą płyn, dzięki któremu można dodatkowo zdezynfekować kierownicę.

We wtorek największy w Polsce operator systemów rowerów miejskich, spółka Nextbike Polska zapowiedział uruchomienie od północy w nocy z wtorku na środę swoich sieci w 21 miastach i ośrodkach Polski; w woj. śląskim - w Częstochowie, Katowicach i Siemianowicach Śląskich.

W środę o uruchomieniu swego systemu poinformowały władze Rybnika. Zgodnie z wtorkowymi zapowiedziami Nextbike Polska od 9 maja użytkownicy skorzystają z rowerów tej firmy też w Tychach oraz w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju. W środę sosnowiecki magistrat poinformował też, że tamtejszy rower miejski wystartuje od poniedziałku, 11 maja.

Spośród innych miast woj. śląskiego, w których w poprzednich latach funkcjonowały rowery miejskie, w Gliwicach, po dwóch nieudanych przetargach na operatora systemu, a także wobec zagrożenia epidemicznego, samorząd zrezygnował z rowerów publicznych w tym roku. Jak zapowiedziano, wrócą one na ulice Gliwic w 2021 r.