Odpowiedzialna rewolucja w nieruchomościach. Zrównoważony rozwój w 2022 to nowe regulacje prawne i wymagania inwestorów

Zrównoważony rozwój nie tylko trendem, ale też nowym sposobem myślenia o biznesie. - Mnogość regulacji, pojęć i nowinek może przytłaczać. Nie zwalnia to nas jednak z konieczności dostosowania się do coraz wyraźniej artykułowanych wymagań otoczenia. Ci, którym się to uda, pozostaną konkurencyjni w nowej rzeczywistości - mówi Przemysław Chimczak-Bratkowski, partner w ThinkCo.

Autor: housemarket.pl 07 marca 2022 15:04

  • Budownictwo jest najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki i zużywa ponad 50 proc. światowej produkcji stali.
  • 65 proc. organizacji twierdzi, że ich klienci są w wysokim stopniu świadomi podejmowanych przez nie inicjatyw środowiskowych i społecznych.
  • Niemal 90 proc. badanych przedstawicieli rynku nieruchomości uważa, że branie pod uwagę różnorodnych elementów zrównoważonego rozwoju jest istotnym czynnikiem sukcesu marki.

Opracowany przez firmę doradczą ThinkCo, raport pt. “Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości” zbiera w jednym miejscu najistotniejsze informacje z punktu widzenia inwestycji odpowiedzialnych środowiskowo i społecznie. Tłumaczy co dla rynku nieruchomości oznaczają cele zrównoważonego rozwoju ONZ, wymagania raportowania niefinansowego ESG oraz dokumenty strategiczne Europejskiego Zielonego Ładu. Objaśnia też regulacje prawne, opisuje certyfikacje oraz podaje przykłady zielonych technologii i inspiracji z Polski ze świata.

Droga do net-zero

Uwaga skupiona na branży wynika przede wszystkim z obciążenia ekologicznego wywołanego jej działalnością. Budownictwo jest najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki i zużywa ponad 50 proc. światowej produkcji stali. Sektor odpowiada też za 30 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych i zużywa ok. 40 proc. całkowitej energii. Wynika to także z ekologicznych kosztów użytkowania obiektów - niemal 75 proc. budynków w Europie wykazuje niską efektywność energetyczną.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W Skanska aktywnie działamy na rzecz obniżenia śladu węglowego w ramach realizacji naszych ambitnych celów klimatycznych, które zakładają osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2045 roku. Jako największy deweloper biurowy w Europie świadomie i konsekwentnie wdrażamy innowacje, które pomagają w redukcji emisji CO2 nie tylko na etapie użytkowania budynków, lecz także w momencie ich budowania – komentuje Jacob Møller-Nielsen, wiceprezes ds. Centre of Excellence w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

CZYTAJ TEŻ: CZY NOWE OSIEDLA BĘDĄ BARDZIEJ EKO?

Społeczeństwo dojrzewa do zrównoważonego rozwoju

Firmy myślą, że są postrzegane jako znacznie bardziej odpowiedzialne niż w rzeczywistości są odbierane. 65 proc. organizacji twierdzi, że ich klienci są w wysokim stopniu świadomi podejmowanych przez nie inicjatyw środowiskowych i społecznych. Rzeczywistość wygląda jednak dużo gorzej. 49 proc. konsumentów twierdzi, że nie mają żadnych informacji, aby zweryfikować deklaracje zrównoważonego rozwoju w produktach firm, a 44 proc. nie wierzy w te deklaracje. Jednocześnie zrównoważone praktyki są postrzegane jako pożądane przez najemców, klientów i pracowników we wszystkich segmentach rynku nieruchomości.

- Obserwujemy systematyczny wzrost znaczenia zrównoważonego podejścia do rozwoju oraz uwzględniania kwestii społecznych w biznesie. Rynek nieruchomości jest odpowiedzialny za dążenie do tego, by nasze miasta były jak najbardziej harmonijne, budynki bezpieczne, trwałe i wysokiej jakości, a przestrzenie między nimi funkcjonalne, wygodne i atrakcyjne. To nasze zobowiązanie wobec społeczności, do których przecież sami należymy – tłumaczy Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

ESG, czyli rosnąca presja biznesowa

Jak zauważają autorzy raportu, potrzeba kompleksowego podejścia do zrównoważonego rozwoju przejawia się w biznesie popularnością koncepcji ESG. Według badania przeprowadzonego przez Association of Investment Companies 40 proc. doradców inwestycyjnych uważa, że projekty kładące nacisk na ESG prowadzą do wyższych zwrotów. Podobnie uznawało 56 proc. zarządzających funduszami w ankiecie Research in Finance oraz ok. 40 proc. inwestorów w badaniu Deutsche Bank Research.

- Niemal 90 proc. badanych przedstawicieli rynku nieruchomości uważa, że branie pod uwagę różnorodnych elementów zrównoważonego rozwoju jest istotnym czynnikiem sukcesu marki. Analiza wyników spółek giełdowych o zróżnicowanym ratingu ESG potwierdziła, że europejskie podmioty kładące duży nacisk na zrównoważony rozwój osiągały lepsze rezultaty finansowe. To prawdopodobnie zasługa preferencji inwestorów - mówi Jerzy Wójcik, CEO w JW+A.

Nowe regulacje - taksonomia UE

Raport poświęca wiele uwagi regulacjom prawnym, które otrzymują w ostatnich latach coraz bardziej precyzyjne i szczegółowe zapisy. Narzędziem, które już od tego roku wpłynie na działalność wielu branż, jest unijna taksonomia. Ma ona zapewnić jednolitą terminologię w raportowaniu oraz zapobiegać zjawisku „greenwashingu” poprzez wprowadzenie jednoznacznych kryteriów oceny, czy dana działalność jest zrównoważona środowiskowo - a tym samym, finansowanie których z nich jest bardziej bezpieczne długofalowo.

Inwestorzy muszą liczyć się z tym, że wyniki raportów taksonomicznych będą stanowić podstawę oceny ryzyka inwestycyjnego. Przewiduje się, że od 2022 r. obowiązek raportowania będzie obejmował ponad 5 tys. firm, a od 2026 - ponad 50 tysięcy. Co ważne, obowiązek taksonomiczny nie spoczywa tylko na firmach zarejestrowanych w Unii Europejskiej (UE), ale na wszystkich organizacjach, które chcą działać w granicach Wspólnoty.

Od tego roku funkcjonować zaczyna tzw. „zielona taksonomia”, poświęcona sześciu celom środowiskowym. Jednocześnie planowane jest stworzenie „brązowej taksonomii”, która będzie się skupiać na aktywnościach negatywnie wpływających na realizację celów klimatycznych UE. Rozpoczęły się także prace nad „taksonomią społeczną”, a ostatecznie wszystkie te opracowania stworzyć mają jedno narzędzie taksonomii, która będzie odnosić się w pełni do aspektów ESG.

- „Eko” przestaje stanowić barierę, a zaczyna być zachętą do inwestycji - zwłaszcza kiedy zagłębimy się w konkretne liczby mówiące o oszczędnościach materiałów i zasobów. Rozwiązania Panattoni pozwalają m.in. na oszczędności rzędu 50 proc. w zakresie zużywania energii i zmniejszenie poboru mocy do 60 proc.  Co niezwykle istotne z punktu widzenia inwestorów i banków, otrzymujemy produkt, który za 20 - 30 lat będzie spełniał normy legislacyjne. Zrównoważony rozwój to w końcu przede wszystkim myślenie o przyszłości - komentuje Emilia Dębowska, Sustainability Director w Panattoni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych