Ograniczenia w parkowaniu w związku ze Światowym Forum Miejskim w Katowicach

16 maja rozpoczną się prace związane z przygotowaniem terenu pod organizację konferencji Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum – WUF), które odbędzie się w czerwcu w Katowicach. Oznacza to ograniczenia w dostępie do parkingów w Strefie Kultury - podał w piątek katowicki magistrat.

Autor: PAP 06 maja 2022 14:54

Miejscem organizacji 11. edycji WUF pod hasłem "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości" będzie 26-30 czerwca 2022 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Prezydent Katowic Marcin Krupa przypomniał, że WUF, po szczycie klimatycznym ONZ w 2018 r., to kolejne ważne międzynarodowe wydarzenie, które odbędzie się w tym mieście. Jak zaznaczył, to nie tylko znakomita promocja, ale przede wszystkim docenienie przemiany, jaka zaszła w Katowicach i impuls do dalszych zmian.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Organizacja tej skali wydarzenia wymaga od nas specjalnego przygotowania, także terenu, na którym będą odbywały się obrady. Wierzę, że dzięki naszym wcześniejszym doświadczeniom w organizowaniu wysokiej rangi wydarzeń, wszystko przebiegnie zgodnie z planem, a Katowice zapadną w pamięć uczestnikom forum" - dodał prezydent.

Jak podają katowiccy urzędnicy, kolejny etap przygotowań do Forum wiąże się z koniecznością zamknięcia parkingów zlokalizowanych w Strefie Kultury. Prace na parkingach rozpoczną się 16 maja. Ich zamknięcie poprzedzi akcja informacyjna - ulotki trafią za wycieraczki parkujących w Strefie Kultury samochodów.

"Po zakończeniu konferencji i uprzątnięciu zgromadzonego sprzętu oraz konstrukcji, miejsca te pozostaną zajęte - w tym przypadku pod organizację Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice. Festiwal od 2014 roku gości w Strefie Kultury, a w tym roku odbędzie się w dniach 21-24 lipca. Parkingi w Strefie Kultury będą wyłączone z użytkowania do 29 lipca" - zaznaczają samorządowcy.

Osoby dojeżdżające samochodem do pracy w centrum miasta magistrat zachęca do zostawienia swoich aut przy centrach przesiadkowych oraz do korzystania z komunikacji publicznej. Centra Przesiadkowe Zawodzie oraz Brynów mają bezpłatne parkingi, a dojazd tramwajem do centrum miasta zajmuje odpowiednio 10 i 15 minut - przypomina urząd. W godzinach szczytu, zgodnie z rozkładem jazdy, tramwaje kursują co 3 minuty.

WUF to międzynarodowa konferencja organizowana przez UN-Habitat, agendę ONZ zajmującą się kwestiami urbanizacji i osiedli ludzkich. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 tys. uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe.

Ostatnia, dziesiąta edycja miała miejsce w 2020 w Abu Zabi - stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poprzednie dwa spotkania odbyły się w Kuala Lumpur w Malezji i Quito w Ekwadorze. Organizatorem wydarzenia pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, są UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice.

Pod koniec kwietnia odbyła się kolejna misja techniczna UN-Habitat i według organizatorów przygotowania do katowickiej konferencji przebiegają zgodnie z planem. "Bardzo zależy nam na tym, by WUF11 był nie tylko spotkaniem ekspertów i praktyków, ale żeby też stał się atrakcją dla mieszkańców Katowic i wszystkich, którzy w tym czasie odwiedzą stolicę województwa śląskiego. W tym kontekście zachęcam do udziału w Urban Expo i odwiedzenia 11 stref, które nazwaliśmy +WUF na mieście+" - powiedziała, cytowana w przesłanym mediom komunikacie, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która jest rządową pełnomocniczką ds. WUF11.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych