Ogród miododajny powstanie na poznańskiej Cytadeli

Na terenie byłego amfiteatru na poznańskiej Cytadeli powstanie ogród miododajny. Ma to być miejsce przyjazne pszczołom, ale zyskają także spacerowicze. Władze miasta zapowiadają, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac.

Autor: PAP 07 marca 2021 19:11

Jak przypomniał poznański magistrat, teren po byłym letnim amfiteatrze w parku Cytadela jest usytuowany w zacisznym, osłoniętym od wiatrów, lecz nasłonecznionym miejscu. W sąsiedztwie już teraz rosną miododajne drzewa m.in. lipy. Roślin przyjaznych pszczołom przybędzie, a sam amfiteatr zmieni swoją funkcję.

Ogród przeznaczony dla pszczół na terenie dawnego amfiteatru jest pomysłem unikatowym w skali kraju. Miejsce to może stać się także jedną z atrakcji Poznania. Władze miasta zapowiadają, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Tam, gdzie kiedyś znajdowała się widownia, pojawią się rabaty z roślinami wabiącymi owady zapylające, a w miejscu dawnej sceny zamontowane zostaną fantazyjne leżaki, skąd będzie można podziwiać odgrywane przez przyrodę przedstawienie. Aby zyskać większą powierzchnię biologicznie czynną, należy zlikwidować część schodów. Pojawią się też pojedyncze siedziska, niewielkie tarasy widokowe, kaskada wodna, a także subtelne oświetlenie, które zostało przemyślane w taki sposób, aby nie ingerować w aktywność nocnych owadów" - wskazał magistrat.

Miejsce to ma pełnić również funkcję wychowawczą; na terenie ogrodu pojawią się tablice edukacyjne. Podczas lekcji w plenerze dzieci i młodzież z poznańskich szkół będą mogły dowiedzieć się, że pszczoły to pożyteczne owady i należy je chronić. Dodatkową atrakcją dla miłośników łamigłówek ma być ukryty w architekturze ogrodu napis zapisany alfabetem Morse'a.

Ogród miododajny to już kolejna w Poznaniu inicjatywa ratujące pszczoły. Na terenie miasta instalowane są m.in. miejskie pasieki i tzw. hotele dla owadów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych