Okna dzwiękoszczelne - moda czy konieczność?

Przymierzając się do zakupu okien, najczęściej zwracamy uwagę na ich właściwości termoizolacyjne oraz design. Niestety, w trakcie tych poszukiwań idealnej stolarki bardzo często zapominamy o tym, że okna powinny również chronić nas przed dobiegającymi z zewnątrz dźwiękami.

Autor: housemarket.pl 07 czerwca 2022 11:49

  • Hałas docierający z zewnątrz jest nie tylko kłopotliwy, ale w dłuższej perspektywie może odbić się na naszym zdrowiu.
  • W walce z niepożądanymi dźwiękami mogą pomóc okna z wysokim parametrami izolacji akustycznej.
  • Dźwiękoszczelność oznacza skuteczność, z jaką okno redukuje poziom dźwięku, którego źródło jest na zewnątrz.

W przypadku okien dźwiękoszczelność, wyrażana jest za pomocą tzw. ważonego współczynnika tłumienia hałasu Rw podawanego w decybelach (dB). Im większa wartość współczynnika Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna okna.

- Często współczynnik występuje w postaci Rw (C i Ctr), gdzie C i Ctr są wskaźnikami korekcyjnymi, które informują nas o tłumieniu określonego rodzaju hałasu. C jest wskaźnikiem dla dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości, związanymi na przykład z ruchem lotniczym, ruchem kolejowym czy trasami szybkiego ruchu samochodowego. Natomiast Ctr to wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości. Przykładem może być hałas wywoływany przez wolno poruszające się pojazdy - wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej różnią się w zależności od lokalizacji budynku. Przykładowo, w budynkach usytuowanych bliżej centrum należy zastosować izolację powyżej 37 dB, w centrum miasta wartość ta wzrasta do 42 dB, a przy autostradach i głównych szlakach komunikacyjnych – dochodzi nawet do 47 dB.

Dlaczego dźwiękoszczelność jest tak ważna?

Normy hałasu określają wartości progowe poziomów hałasu. Przyjmuje się, że dla obszaru zabudowanego hałas w dzień nie powinien przekraczać 60 dB, a w nocy - 50 dB. Dla pomieszczeń mieszkalnych wartości te wynoszą odpowiednio 40 i 30 dB. Co oznaczają te wartości?

- Poziom komfortu akustycznego wynosi od 20 do 25 dB. Najlepiej zobrazować te wartości przykładami: szept to około 20 dB, szczekanie psa 80 dB, a pracujący młot pneumatyczny - nawet 130 dB. Tę ostatnią wartość uznaje się już za granicę bólu. Natężenie dźwięku o wysokości ponad 85 dB jest szkodliwe dla organizmu człowieka. Udowodniono, że hałas między 35 a 70 dB negatywnie działa na układ nerwowy, powoduje zmęczenie i spadek wydajności pracy, a ten o 85 dB jest przyczyną uszkodzeń słuchu, zaburzeń układu krążenia, nerwowego, a nawet zmysłu równowagi - dodaje ekspert Awilux.

By ochronić domowników przed działaniem niepożądanych dźwięków, które nie tylko przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, ale w perspektywie czasu mogą doprowadzić do stresu i wyczerpania psychicznego, warto wybrać okna o odpowiednim współczynniku izolacyjności akustycznej.

- Błędne jest założenie, że dźwiękoszczelność zależy tylko od szyby. Należy pamiętać, że na izolacyjność akustyczną okna wpływają takie czynniki jak: grubość i rodzaj szyb, jakość profilu, rodzaj gazu w komorze międzyszybowej, szczeliny do infiltracji powietrza, a także sposób montażu. Decydując się na zakup okien, które zatrzymają zbędny hałas poza domem, warto zapoznać się z dostępną na rynku ofertą - mówi Rafał Buczek.

Firma w ofercie ma okna dźwiękoszczelne Schüco LivING. Wyróżnia je wartość Rw na poziomie nawet 49 dB. Dla porównania - standardowe okna posiadają wskaźnik Rw 32 dB. Co to oznacza w przypadku okien? Jeśli na zewnątrz natężenie dźwięku wynosi 55 dB, to do wnętrza, w którym zamontowane są okna Schüco LivING, dotrze dźwięk o natężeniu zaledwie 6dB. System Schüco LivING powstał dzięki wykorzystaniu doświadczenia przemysłu motoryzacyjnego i medycznego (uszczelka z tworzywa EPDM) oraz współpracy z projektantami tworzącymi nowoczesne przedmioty.

By ochronić domowników przed działaniem niepożądanych dźwięków, warto wybrać okna o odpowiednim współczynniku izolacyjności akustycznej. Fot. mat. pras.

Stolarka otworowa z wysokim parametrem izolacji akustycznej pozwoli na zatrzymanie niepożądanych dźwięków poza domem. Dzięki temu mieszkańcy uzyskują możliwość wypoczynku oraz skupienia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych