Olsztyn: blisko sto projektów do wyboru w budżecie obywatelskim na 2022 roku

Mieszkańcy, którzy zagłosują w IX edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022, będą mieli do wyboru 21 propozycji miejskich i 75 osiedlowych - poinformował olsztyński magistrat. Do podziału jest ponad 6,5 mln zł, a głosowanie rozpocznie się 20 września.

Autor: PAP 11 września 2021 10:14

Jak podały służby prasowe urzędu miasta, spośród około 140 pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego ostatecznie do głosowania dopuszczono 96 projektów. Zostały one pozytywnie ocenione przez zespół opiniujący, m.in. pod względem kosztów, lokalizacji i czasu potrzebnego do ich realizacji.

Olsztynianie będą mieli do wyboru 21 propozycji miejskich i 75 osiedlowych. Najwięcej lokalnych projektów, tj. siedem dotyczy osiedla Generałów oraz Podgrodzia i Śródmieścia - po sześć. To zarówno projekty inwestycyjne, jak i tzw. "miękkie", czyli dotyczące np. działań społecznych czy kulturalnych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na realizację zwycięskich zadań zaplanowano w sumie 6 mln 550 tys. zł. Na projekty miejskie zarezerwowano 2 mln zł, natomiast na osiedlowe - ponad 4,5 mln zł. Kwoty przeznaczone na poszczególne osiedla zależą od liczby mieszkańców. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

Autorzy projektów mają teraz czas na ich promocję. Głosowanie zacznie się 20 września i potrwa do 10 października. Głosować można za pośrednictwem strony internetowej glosujobo.olsztyn.eu lub w formie tradycyjnej, czyli za pomocą papierowych kart do głosowania. Wyniki zostaną ogłoszone 25 października.

Zdaniem dyr. Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Anety Szpaderskiej procedura związana z głosowaniem jest bardzo prosta. "Głosujemy na trzy projekty miejskie oraz trzy osiedlowe. Wskazujemy te, które są w naszej ocenie najistotniejsze" - wyjaśniła.

W ubiegłorocznym głosowaniu nad Olsztyńskim Budżetem Obywatelskim wzięło udział ponad 17 tys. osób. We wszystkich ośmiu edycjach olsztynianie wybrali dotychczas do realizacji ponad 200 projektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych