Olsztyn: od lutego wyższe stawki za postój w strefie płatnego parkowaniaPAP - 31 stycznia 2020 09:49


Od soboty 1 lutego obowiązywać będą wyższe stawki za postój w olsztyńskiej Strefie Płatnego Parkowania - poinformował urząd miasta. Zmieni się również organizacja strefy i godziny, w których parkowanie jest płatne.

Zgodnie z uchwałą podjętą w listopadzie ub. roku przez radę miasta, od początku lutego zostaną wprowadzone wyższe stawki za parkowanie, np. pierwsza godzina postoju będzie kosztowała 3 zł (dotychczas 2,5 zł), a miesięczny abonament 150 zł (dotychczas 100 zł). Zamiast obecnych trzech podstref cenowych będą tylko dwie: C (czerwona) i T (zielona).

Zmieni się także tzw. opłata dodatkowa, która jest naliczana, jeśli kierowca nie uiści należności za postój - wyniesie ona 100 zł, natomiast w przypadku, gdy zostanie uregulowana w ciągu siedmiu dni od zdarzenia - 50 zł.

Zostaną przesunięte godziny, w których parkowanie jest płatne. Dotychczas opłaty obowiązywały od poniedziałku do czwartku w godzinach 8-16, a w piątki w godz. 8-15. Teraz parkowanie w strefie będzie płatne we wszystkie dni robocze w godz. 8-17.

Według Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, wzrost opłat ma zniechęcać do wjeżdżania prywatnymi samochodami do centrum Olsztyna i skłaniać kierowców do krótszego pozostawiania aut w strefie. Ograniczenie tam ruchu ma przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i spowodować przez to poprawę komfortu życia mieszkańców. Dotychczas tzw. średnie obłożenie w ciągu dnia w strefie płatnego parkowania wynosiło 77 proc., natomiast w ścisłym centrum miasta sięgało 94 proc.

Miasto zaplanowało, że wprowadzane od lutego zmiany w strefie będą obowiązywały do końca czerwca, a potem nastąpi kolejna podwyżka stawek za parkowanie, która nie obejmie jednak kierowców mających Olsztyńską Kartę Miejską (potwierdza ona płacenie podatku dochodowego w Olsztynie).

Tę część miejskiej uchwały uchylił jednak w grudniu ub. roku wojewoda warmińsko-mazurski, który powołał się m.in. na zapisy Konstytucji o równości traktowania obywateli. Uznał on, że radni - wprowadzając bez należytego uzasadnienia zróżnicowanie kierowców przez uprzywilejowanie pozycji mieszkańców Olsztyna - naruszyli zasadę sprawiedliwości społecznej i równości wobec prawa. W tym tygodniu olsztyńska rada miasta zdecydowała, że skieruje skargę na rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.