Olsztynianie chętnie korzystają z ekomatów, wspierających segregację odpadów

Olsztynie chętnie korzystają z automatów wspierających segregację odpadów. We wrześniu do urządzeń trafiło więcej opakowań niż przez dwa wakacyjne miesiące - podał w czwartek Urząd miasta w Olsztynie.

Autor: PAP 14 października 2021 16:21

Jak poinformował magistrat, nieco ponad 54 tys. opakowań - plastikowych butelek oraz aluminiowych puszek - trafiło we wrześniu do dwóch automatów ustawionych przy sklepach jednej z sieci handlowych. W tym czasie mieszkańcy wykorzystali bonus wartości niemal 11 tys. złotych.

To znacznie więcej, niż przez całe wakacje. Łącznie mieszkańcy wrzucili do ekomatów niemal 95 tys. opakowań oraz skorzystali w sklepach z bonusu równego 12,3 tys. złotych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ocenie urzędników, korzystanie z urządzeń nie zawsze szło w parze z ideą ich ustawienia.

"Jednym z najważniejszych celów uruchomienia ekomatów miała być edukacja mieszkańców w zakresie segregacji odpadów oraz wykształcenie pozytywnych nawyków. Okazało się jednak, że kwoty, które wcześniej oferowaliśmy są na tyle atrakcyjne, że nie tylko mieszkańcy chętniej korzystali z urządzeń, ale również te osoby, które zbierają puszki i zanoszą je do skupu"- podała Ewa Łukasik-Błażejewicz z Urzędu Miasta Olsztyna

Zdarzało się, że do automatów trafiało jednorazowo po kilka worków puszek lub butelek. Urządzenia natychmiast wypełniały się opakowaniami i nie można było z nich korzystać. Dlatego od października zmianie uległa kwota, na jaką automat zamienia wrzuconą do niego puszkę lub butelkę. Teraz to równowartość 10 groszy za sztukę opakowania.

Ekomaty ustawione są w sklepach przy al. Piłsudskiego oraz przy ul. Kołobrzeskiej. Przyjmują butelki PET o pojemności od 0,2 litra do 2,5 litra. Maksymalna pojemność aluminiowej puszki, jaką można włożyć do urządzenia to 0,5 litra. Puszki oraz plastikowe butelki nie mogą być zgniecione oraz muszą mieć etykiety z czytelnym, polskim kodem kreskowym (śmieciomaty są wyposażone w zgniatarkę).

Ekomaty są zwycięskim, osiedlowym projektem minionej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych