Opłaca się inwestować w mieszkania pod wynajem na Śląsku

Rok 2018 to kolejne 12 miesięcy sprzyjające inwestowaniu w mieszkania na wynajem, szczególnie w rejonie Łodzi i Ślaska - oceniają eksperci z Grupy Mzuri, lidera w zakresie zarządzania najmem w Polsce.

Autor: housemarket.pl 31 lipca 2018 09:11

Pomimo zwiększonego popytu na mieszkania inwestycyjne, zakup lokalu pod najem wciąż pozostaje jedną z najbardziej opłacalnych form inwestycji. Inwestycja w mieszkanie na wynajem może przynieść zwrot nawet od ok. 6 do 8 proc. w skali roku. Eksperci z Mzuri podają, że najlepsze zwroty, spośród dużych miast, w których Grupa jest obecna, przynoszą inwestycje w lokale na Śląsku i w Łodzi.

Nieco niższy: od 5,0-5,5 proc. zwrot rocznie dają inwestycje w centrach największych miast (Warszawa, Kraków), ich plusem jest jednak stabilny wzrost wartości nieruchomości. Ponadto, średni okres pustostanu w przypadku mieszkań na wynajem na Śląsku nie przekracza średniorocznie 8 proc, co oznacza, że przez ponad 11 miesięcy rocznie mieszkanie przynosi dochód. Są to najważniejsze czynniki wpływające na coraz większą atrakcyjność inwestycji w mieszkanie na wynajem w regionie śląskim.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kolejnym elementem wpływającym na atrakcyjność inwestycji w mieszkanie na wynajem jest sukcesywny wzrost cen najmu. Średni koszt wynajmu mieszkania w dużym mieście w Polsce w II kwartale 2017 wyniósł 1254 zł. W drugim kwartale zeszłego roku było to 1214 zł.

Największy przyrost cen najmu w ciągu ostatnich 12 miesięcy Grupa Mzuri odnotowała w Łodzi (aż o niemal 10 proc.), w Warszawie (wzrost ponad 9 proc. ) i w Katowicach (wzrost o prawie 6 proc. ). Ceny najmu praktycznie nie zmieniły się w Krakowie zaś spadły tylko w Poznaniu (o 1,5 proc.).

- Dzięki wzrostom czynszów najmu inwestowanie w mieszkania pozostaje atrakcyjną, bezpieczną alternatywą dla lokat bankowych czy obligacji Skarbu Państwa, i to mimo coraz większej popularności tej formy inwestycji – komentuje Artur Kaźmierczak, partner współzarządzający Grupą Mzuri. – Kombinacja relacji cen nieruchomości do cen najmu, w połączeniu z dynamiką czynszów sprawiają, że nasi klienci spośród dużych ośrodków najchętniej inwestują na Śląsku i w Łodzi – niezmiennie od lat – dodaje Kaźmierczak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych