Opłacalne stanie się inwestowanie w architekturę pasywną

Przepisy, które wejdą w życie w 2021 r., zrewolucjonizują polskie budownictwo. Nowe domy będą musiały być energooszczędne. Najbardziej opłacalne stanie się inwestowanie w architekturę pasywną. Jednocześnie zmniejszy się koszt materiałów potrzebnych do ich konstruowania.

Autor: MondayNews 07 września 2016 00:00

Na prawdziwy dom ekologiczny składa się wiele elementów, takich jak wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej i materiałów przyjaznych środowisku, a także ograniczanie emisji energii w urządzeniach domowych. Obiektów spełniających wszystkie te warunki, wciąż jest w Polsce zaledwie kilka procent. W Europie Zachodniej powstaje ich o kilkanaście procent więcej.

Idea domu pasywnego lub energooszczędnego

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dla przykładu, szacuje się, że w Niemczech to ponad połowa inwestycji. Z kolei około 20 proc. budynków mieszkalnych w naszym kraju wyróżnia się przynajmniej jednym kryterium domu ekologicznego, jakim jest zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji, co wpisuje się w ideę domu pasywnego lub energooszczędnego.

– Obecnie istnieją ograniczenia prawne w zakresie wykorzystania innowacji w domach pasywnych. Przyjęta niedawno nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii może hamować stosowanie odnawialnych, wiatrowych źródeł energii, na szeroką skalę, np. do budowy całych osiedli ekologicznych. Ponadto występują nierynkowe przeliczniki w zakresie samodzielnie produkowanej energii, odsprzedawanej do elektrowni. Blokowane są rozwiązania niestandardowe, takie jak innowacyjne ogrzewanie na podczerwień, które posiada o 30 proc. lepszą wydajność energetyczną, niż gazowe – mówi serwisowi agencyjnemu MondayNews, Grzegorz Sperczyński z firmy Cada Casa.

Na duże koszty domu ekologicznego mają wpływ lepszej jakości materiały, technologie i urządzenia, które nigdy nie byłyby stosowane w domach o wysokim zapotrzebowaniu na energię. Największe wydatki generują m.in. płyty fundamentowe lub podbudowy wymagające właściwej izolacji od gruntu, okna spełniające wymogi domów pasywnych (o współczynniku Uw nie większym niż 0,8 oraz właściwej, wielokomorowej i izolowanej budowie ramy), fotowoltaiki, magazyny energii, a także wentylacja mechaniczna. Jednak, jak podkreśla Grzegorz Sperczyński, wskazane pozycje są jednocześnie inwestycją w długoterminowe oszczędzanie.

Stopień wzrostu liczby budynków ekologicznych

– W 2021 roku wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi wymogiem będzie wznoszenie budynków mieszkalnych, co najmniej energooszczędnych, czyli takich, które mają zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzania budynku oraz wody bieżącej nie większą, niż 40 kWh/m2/rok. Odtąd bardziej opłacalne będzie budowanie domów pasywnych, o analogicznym zapotrzebowaniu do 15kWh/m2/rok, oraz domów tzw. plus energetycznych – tzn. produkujących nadwyżki energetyczne względem wymaganej ilości energii potrzebnej do funkcjonowania domu – wyjaśnia ekspert z Cada Casa.

W przyszłości stopień wzrostu liczby budynków ekologicznych zostanie uwarunkowany zmianą przepisów wynikających z dyrektywy unijnej 2012/27/U oraz czynnikami towarzyszącymi, tj. opłacalnością inwestycji i modą na ekologię. Biorąc pod uwagę ilość złożonych pozwoleń na budowę, szacuje się, że liczba domów pasywnych względem energooszczędnych po 2021 roku będzie kształtować się w stosunku 1:5.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych