
Na Politechnice Opolskiej rozpoczęły się studia podyplomowe dla uczestników programu LIFE w województwie opolskim. W szkoleniu uczestniczy 90 samorządowców – poinformowała uczelnia.
We współfinansowanym przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programie LIFE uczestniczą 42 gminy województwa opolskiego. Celem programu jest przygotowanie systemu zarządzania jakością powietrza. Jednym z etapów projektu jest przeszkolenie pracowników gmin uczestniczących w programie w ramach studiów podyplomowych na Politechnice Opolskiej.
Na zajęcia zapisali się zarówno przedstawiciele 42 gmin uczestniczących w programie, jak i tych samorządów, które nie przystąpiły do projektu - poinformował koorynator programu z ramienia uczelni dr inż. Grzegorz Borsuk.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Studia potrwają dwa semestry. W pierwszym nacisk położono na wykłady, w drugim w małych grupach zaplanowano ćwiczenia. Plan studiów zakłada trzy bloki tematyczne związane z ochroną powietrza i prawodawstwem, emisją zanieczyszczeń i z termodynamiką. Np. na przedmiocie niskoemisyjne techniki spalania słuchacze mają okazję poznać rodzaje kotłów i palenisk, żeby umieli dobrać system grzewczy do konkretnego gospodarstwa domowego.
Absolwenci mają uzyskać wiedzę, dzięki której mieszkańcy gmin będą mogli podejmować racjonalne decyzje przy wyborze i zakupie nowych źródeł ciepła dla swoich domostw, m.in. dzięki inwentaryzacji budynku pod kątem jego potrzeb energetycznych i metod oszczędzania kosztów ogrzewania.