Opole: samorządowcy zaczynają studia na temat ochrony powietrza

Na Politechnice Opolskiej rozpoczęły się studia podyplomowe dla uczestników programu LIFE w województwie opolskim. W szkoleniu uczestniczy 90 samorządowców – poinformowała uczelnia.

Autor: PAP 06 grudnia 2021 16:23

We współfinansowanym przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programie LIFE uczestniczą 42 gminy województwa opolskiego. Celem programu jest przygotowanie systemu zarządzania jakością powietrza. Jednym z etapów projektu jest przeszkolenie pracowników gmin uczestniczących w programie w ramach studiów podyplomowych na Politechnice Opolskiej.

Na zajęcia zapisali się zarówno przedstawiciele 42 gmin uczestniczących w programie, jak i tych samorządów, które nie przystąpiły do projektu - poinformował koorynator programu z ramienia uczelni dr inż. Grzegorz Borsuk.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Studia potrwają dwa semestry. W pierwszym nacisk położono na wykłady, w drugim w małych grupach zaplanowano ćwiczenia. Plan studiów zakłada trzy bloki tematyczne związane z ochroną powietrza i prawodawstwem, emisją zanieczyszczeń i z termodynamiką. Np. na przedmiocie niskoemisyjne techniki spalania słuchacze mają okazję poznać rodzaje kotłów i palenisk, żeby umieli dobrać system grzewczy do konkretnego gospodarstwa domowego.

Absolwenci mają uzyskać wiedzę, dzięki której mieszkańcy gmin będą mogli podejmować racjonalne decyzje przy wyborze i zakupie nowych źródeł ciepła dla swoich domostw, m.in. dzięki inwentaryzacji budynku pod kątem jego potrzeb energetycznych i metod oszczędzania kosztów ogrzewania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych