Padł rekord. Największa liczba sprzedanych mieszkań od blisko 20 lat

W 2021 roku, na sześciu największych rynkach nieruchomości w Polsce, deweloperzy sprzedali łącznie ponad 64,5 tys. lokali, wprowadzając jednocześnie ok. 59 tys. nowych mieszkań. Jak podaje serwis tabelaofert.pl, najwyższa sprzedaż dotyczyła Warszawy - ponad 21 tysięcy, a najniższa Łodzi, ponad 5,3 tysięcy mieszkań. W ujęciu rok do roku największy, bo prawie 52 proc. wzrost sprzedaży, odnotowano w Trójmieście.

Autor: housemarket.pl 01 marca 2022 08:29

  • W 2021 popyt znacząco wyprzedził podaż mieszkań.
  • Biorąc pod uwagę miasta z „wielkiej szóstki”, największą liczbę mieszkań, w zeszłym roku deweloperzy wprowadzili do sprzedaży w Warszawie.
  • Największy wzrost średnich cen ofertowych mieszkań pozostających w ofercie, w ujęciu rok do roku, odnotowano w Łodzi.

- W ubiegłym roku rynek nieruchomości rozgrzany był do czerwoności. Popyt znacząco wyprzedził podaż mieszkań. Mimo wysokich cen, mieszkania na rynku pierwotnym sprzedawały się w dynamicznym tempie. Porównując 2021 do 2020, na sześciu największych rynkach zaobserwować można było wzrost sprzedaży o 27,7 proc. Ostatni raz takie wyniki można było zaobserwować 20 lat temu – zauważa Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl.

Największy, bo prawie 52 proc. wzrost sprzedaży, odnotowano w Trójmieście, kolejne miejsce na podium zajmuje Łódź (+32,6 proc.), trzeci jest Kraków (+28,2 proc.), a na czwartym miejscu uplasowała się Warszawa (+20,4 proc.).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kwartalna sprzedaż mieszkań w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, Krakowie, Poznaniu i Łodzi

Stolica z największą liczbą mieszkań

Biorąc pod uwagę miasta z „wielkiej szóstki”, największą liczbę mieszkań, w zeszłym roku deweloperzy wprowadzili do sprzedaży w Warszawie (prawie 18,9 tys. j.m.) oraz w Trójmieście (prawie 10,3 tys. j.m.), a najmniej w Poznaniu (prawie 5,9 tys. j.m.). Ubiegły rok w porównaniu do 2020 roku przyniósł wzrost liczby nowych mieszkań, aż o 15,8 proc.

- Co bardzo optymistyczne na sześciu największych rynkach nieruchomości, porównując rok do roku, spadek zanotowano jedynie we Wrocławiu (-0,8 proc.). Mówiło się, dotychczas, że rynek nieruchomości to Warszawa i cztery pozostałe duże miasta. A dziś uwaga inwestorów zaczyna się koncentrować także na Łodzi i to tu liczba nowych mieszkań względem 2020 roku wzrosła najbardziej, bo aż o 41,8 proc. - podkreśla Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.

Liczba nowych mieszkań względem 2020 roku wzrosła również w Trójmieście (+24,3 proc.) oraz w Poznaniu (+24,2 proc.). Znaczny wzrost zanotowano także w Warszawie (+16 proc.).

Liczba nowowprowadzonych lokali w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, Krakowie, Poznaniu i Łodzi.

Względem końca 2020 roku wzrost liczby lokali pozostających w ofercie odnotowano jedynie w Łodzi (+20,3 proc.), natomiast największy spadek odnotowano we Wrocławiu (-24,1 proc.) i Warszawie (-16,8 proc.).

Oferta mieszkaniowa w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, Krakowie, Poznaniu i Łodzi.

Gdzie było najdrożej?

Największy wzrost średnich cen ofertowych mieszkań pozostających w ofercie, w ujęciu rok do roku, odnotowano w Łodzi (+28,3 proc.) oraz w Poznaniu (+19 proc.), a najmniejszy w Warszawie (+12,6 proc.).

- Sytuacja w Łodzi jest zdecydowanie lepsza niż przed pandemią koronawirusa. W 2021 roku wrósł tu popyt, ale również ceny i to o blisko 30 proc. Rynek mieszkaniowy w Łodzi rozwija się bardzo dynamicznie, nawet bardziej niż w innych miastach wojewódzkich w Polsce - mówi Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl.

Średnie ceny mieszkań pozostających w ofercie w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, Krakowie, Poznaniu i Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych