Pakiety wykończeniowe odczarowane - szybki wzrost sprzedaży mieszkań pod klucz

Rośnie zainteresowanie klientów zakupem lokali, które są w pełni wykończone i gotowe do zamieszkania w ciągu 90 dni od odbioru. Najnowsze dane Echo Investment i Galerii Venis pokazują, że udział takich mieszkań w sprzedaży wzrósł blisko dwukrotnie, z 10 proc. w 2020 roku do 18 proc. w 2021 r.

Autor: housemarket.pl 13 kwietnia 2022 15:23

  • Za wzrost popularności opcji wykończenie pod klucz odpowiadają głównie projekty mieszkaniowe w standardzie B+ i B, czyli przeznaczone dla klasy średniej, a nie wyłącznie najbogatszych Polaków.
  • Klienci coraz chętniej sięgają po pakiety wykończeniowe z uwagi na gwarancję ceny, terminowe wykonanie prac oraz szeroki wybór wysokiej jakości materiałów.

- Do tej pory większość pakietów sprzedawaliśmy w naszych inwestycjach premium i tak też kojarzono wykończenie pod klucz - jako luksusową usługę. Ubiegły rok okazał się przełomem - odnotowaliśmy 80 proc. wzrost popytu, dzięki czemu prawie co piąte sprzedane przez nas mieszkanie zostanie wykończone pod klucz. Tę dynamikę zawdzięczamy głównie inwestycjom w średnim i popularnym standardzie. Można więc powiedzieć, że obserwujemy demokratyzację, czyli proces upowszechniania się pakietów wykończeniowych na rynku deweloperskim. Nasi klienci najchętniej wybierali pakiet Midi - ze stałą stawką za mkw. i określoną pulą materiałów do wyboru, co pomaga zmieścić się w założonym budżecie - mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań Echo Investment.

CZYTAJ TEŻ: MIESZKANIE POD KLUCZ - CZY SIĘ OPŁACA?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dlaczego coraz chętniej kupujemy mieszkanie pod klucz?

Na coraz wyższą popularność pakietów wykończeniowych ogromny wpływ mają rosnące ceny robocizny i materiałów, a także kłopoty z ich dostępnością. Wiele osób, które zdecydowały się przeprowadzić ten proces na własną rękę, zmaga się z nie lada wyzwaniami lub jest zmuszona przeznaczyć na wykończenie lokalu dodatkowe pieniądze. Często okazuje się, że te osoby są zmuszone iść na daleko idące kompromisy i zamawiać np. drzwi lub płytki w innym niż planowali kolorze, ponieważ magazyny budowlane świecą pustkami. Stąd rośnie grupa osób, które decydują się powierzyć proces zaprojektowania oraz wykończenia mieszkania profesjonalnym partnerom, którzy gwarantują jakość, terminowość oraz ceny.

- Mieszkania kupowane wraz z pakietem wykończenia stają się standardem. Nasi klienci doceniają oszczędność czasu i pieniędzy. Wiedzą też, że możemy im zaoferować fachowe doradztwo i prace wykończeniowe oraz szeroki wybór materiałów od najlepszych, zagranicznych dostawców i designerów. Ważnym argumentem, przy tak szybko zmieniających się kosztach towarów i robocizny, jest gwarancja ceny po podpisaniu umowy. Np. jeśli już dziś kupimy pakiet na mieszkanie, które będziemy odbierać dopiero pod koniec 2023 r., nie musimy obawiać się szalejącej inflacji, ponieważ lokal zostanie wykończony po dzisiejszej, niższej stawce. Na pakiet wykończeniowy w prosty sposób można także dobrać kredyt w ramach hipoteki. Dlatego spodziewamy się, że także w bieżącym roku wykończenie pod klucz będzie zyskiwać na popularności - mówi Anna Czub, dyrektor generalna Galerii Venis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych