Pandemia koronawirusa odbiła się na węgierskiej branży budowlanej

Skutki pandemii koronawirusa dały się już odczuć w branży budowlanej na Węgrzech: produkcja sektora spadła w maju o ponad 20 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku – poinformowało w środę Ministerstwo Innowacji i Technologii.

Autor: Pap 16 lipca 2020 08:21

Wiceminister Anita Boros powiedziała, że portfel umów budowlanych także skurczył się w stosunku do maja zeszłego roku - o 14,5 proc.

Według wiceminister choć od 2015 r. stale rosła liczba nowo budowanych mieszkań, wzrost ten na skutek pandemii zastopuje.Boros powiedziała, że wprawdzie w pierwszym kwartale 2020 r. zbudowano o 30 proc. mieszkań więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, ale liczba zezwoleń budowalnych wydanym w tym okresie była o 30 proc. niższa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wyraziła jednak przekonanie, że choć pandemia odbije się negatywnie na przemyśle budowlanym jeszcze w następnym miesiącu lub dwóch, to od września można będzie już liczyć na wzrost.

Według danych Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) w maju skurczyła się także produkcja przemysłowa na Węgrzech - była o 30,7proc. niższa niż w maju zeszłego roku. Sytuacja była jednak już nieco lepsza niż w kwietniu bieżącego roku, kiedy to spadek wyniósł 36,8 proc.

Największy spadek zanotowano w maju w przemyśle motoryzacyjnym - o 50,7 proc., co wynika z zamknięcia fabryk największych producentów samochodów na Węgrzech, a najniższy w przemyśle farmaceutycznym - o 3,5 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych