Parterowe, dwupokojowe i “pod klucz” - takie mieszkania kupowaliśmy w 2021 roku

Branża mieszkaniowa zanotowała bardzo udane 365 dni i pod wieloma względami był to okres wręcz rekordowy. Kolejny rok pod znakiem Covid-19 zmienił nasze preferencje dotyczące wyboru mieszkania. Choć nadal decydujemy się na 2 pokoje, to doceniliśmy parter i chcemy mieszkać bardziej komfortowo.

Autor: housemarket.pl 20 stycznia 2022 11:34

  • W okresie od stycznia do listopada 2021 r. rozpoczęto budowanie 260,1 tys. mieszkań (25,8 proc. więcej niż przed rokiem).
  • Najchętniej nabywanymi mieszkaniami na rynku pierwotnym były lokale 2-pokojowe. Ich średni udział w sprzedaży deweloperów wyniósł 42 proc.
  • Coraz bardziej popularne stają się wśród Polaków mieszkania położone na parterze. Stopień wyprzedania takich lokali wzrósł w Warszawie z 61,5 proc. we wrześniu 2020 r. do aż 83,8 proc. w lipcu 2021 roku. 

W okresie od stycznia do końca listopada 2021 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań, niż miało to miejsce przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia projektu, a także liczba mieszkań, których budowę już rozpoczęto.

Jak podaje GUS, w okresie od stycznia do listopada 2021 r. rozpoczęto budowanie 260,1 tys. mieszkań (25,8 proc. więcej niż przed rokiem), z czego deweloperzy rozpoczęli budowę 153,7 tys. mieszkań (o 29,8 proc. więcej), a inwestorzy indywidualni - 101,4 tys. (o 19 proc. więcej).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ponadto, do użytkowania oddano 208,4 tys. mieszkań, czyli o 5,3 proc. więcej niż przed rokiem, z czego deweloperzy przekazali do eksploatacji 125,6 tys.lokali mieszkalnych, natomiast inwestorzy indywidualni – 78,6 tys. Warto również wspomnieć, że powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych w okresie styczeń-listopad 2021 r. wyniosła 19,3 mln mkw. (o 10,3 proc. więcej niż przed rokiem), a przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania osiągnęła wartość 92,8 mkw. (źródło danych GUS).

CZYTAJ TEŻ: MIESZKANIA BĘDĄ DROŻEĆ 

Z danych udostępnianych przez RynekPierwotny.pl wynika z kolei, że podobnie jak w roku 2020 tak również i w 2021 najchętniej nabywanymi mieszkaniami na rynku pierwotnym były lokale 2-pokojowe. Ich średni udział w sprzedaży deweloperów wyniósł 42 proc. Na drugim miejscu znalazły się mieszkania 3-pokojowe z udziałem 33 proc. Dalsza kolejność to kawalerki i mieszkania 4-pokojowe.

- Tak jak w latach ubiegłych najszybciej sprzedawały się kawalerki, tak od poprzedniego roku nasi klienci zdecydowanie poszukują większych mieszkań, w których jest miejsce na oddzielne pokoje dziecięce czy np. biuro do pracy w systemie home office. Pandemia szczególnie nasiliła ten trend i wydaje się, że nie ulegnie on zmianie w najbliższej przyszłości - mówi Marek Szmolke, prezes Grupy Deweloperskiej Start.

Mieszkania parterowe coraz popularniejsze

Jeśli chodzi o charakterystykę najbardziej pożądanych przez klientów mieszkań, to może ona zaskoczyć, gdyż coraz bardziej popularne stają się wśród Polaków mieszkania położone na parterze. Stopień wyprzedania takich lokali wzrósł w Warszawie z 61,5 proc. we wrześniu 2020 r. do aż 83,8 proc. w lipcu 2021 roku - wynika z analizy serwisu tabelaofert.pl. Eksperci portalu wskazują, że wzrost popytu na parterowe M powinien utrzymać się również w przyszłości.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych