PAŻP wybrała gminy do pilotażowego programu wykorzystania dronów

Pilotaż systemu koordynacji lotów dronów w polskiej przestrzeni powietrznej będzie wdrażany m.in. w Gliwicach, Lesznowoli i Lublinie - poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Chodzi m.in. o monitorowanie i analizowanie zanieczyszczenia powietrza.

Autor: PAP 07 lutego 2022 15:35

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) we wrześniu ub.r. poinformowała o uruchomieniu nowatorskiego projektu pilotażowego, polegającego na wdrożeniu usługi "Zaawansowanych lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) na szeroką skalę". Do współpracy PAŻP zaprosiła jednostki samorządu terytorialnego.

Jak podała w poniedziałek Agencja, chęć współpracy przy tym projekcie zgłosiło blisko 20 gmin lub ich konsorcjów. Spośród 18 gmin, do II etapu przystąpiło osiem. "Wśród laureatów są Gliwice wraz z gminami Pilchowice, Sośnicowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, gminy Lesznowola z Nadarzynem oraz gminy Lublin z Jastkowem" - przekazała PAŻP.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wskazała, dzięki tej inicjatywie gminy będą rozwijały się w nowoczesnym środowisku. "Mieszkańcy zyskają nową jakość pracy lokalnych służb, które wykorzystując wdrożone przez PAŻP środowisko zyskają narzędzia do sprawnego monitorowania i analizowani zanieczyszczenia powietrza, a w konsekwencji do redukcji CO2, kontrolowania sytuacji na drogach, sprawnego lokalizowania źródła ognia w czasie pożaru, czy szacowania strat wynikających z klęski żywiołowej" - przekazano.

Konkurs odbył się w ramach usługi "Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę", realizowanej w ramach Projektu "Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych"; współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

PAŻP odpowiada za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych