Pekabex chce budować dla Mieszkania Plus

Poznańska firma Pekabex od kilku lat buduje osiedla z prefabrykatów w Szwecji i Norwegii.  Swoją szansę widzi również w rządowym programie Mieszkanie Plus.

 

wnp.pl

Autor: wnp.pl 13 kwietnia 2017 10:51

- Jesteśmy w kontakcie z BGK Nieruchomości - odpowiadamy na pytania, uczestniczymy w spotkaniach oraz złożyliśmy nasz akces do programu Mieszkanie Plus - poinformował Przemysław Borek, prezes spółki.

- Uważamy, że systemowo jest to dobre rozwiązanie, które może pozwolić rodzinom o niższych dochodach pozyskać lokum, a także zwiększyć mobilność pracowników - dodał.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jego zdaniem, zakładany przez BGKN koszt budowy mkw. za kwotę do 2 tys. zł jest możliwy do osiągnięcia w tzw. stanie deweloperskim. Wszystko zależy jednak od dopracowania specyfikacji oraz skali produkcji i jej powtarzalności.

- Oczywiście nie będą to mieszkania na takim poziomie jak budujemy w Szwecji, ale ich standard będzie przyzwoity i z pewnością nie gorszy niż spotykany na rynku pierwotnym. Mogą to być wygodne mieszkania o dobrych parametrach termicznych i akustycznych - zapewnił prezes.

W jego opinii, gdyby rząd zdecydował się na przyjęcie technologii prefabrykowanej jako wiodącej w programie Mieszkanie Plus, to z pewnością potencjał produkcyjny krajowych zakładów byłby w stanie sprostać zapotrzebowaniu na poziomie kilkudziesięciu tysięcy oddawanych mieszkań rocznie.

- Oczywiście nie nastąpi to skokowo, ale przy dobrym planowaniu jest to możliwe. Tak dzieje się w Szwecji, gdzie dużo uwagi przykłada się do planowania i projektowania inwestycji - stwierdził Borek.

Wskazał, że w Szwecji spółka buduje rocznie 1-1,2 tys. mieszkań i w razie potrzeby mogłaby w ciągu roku ten wolumen podwoić.

- W Polsce działa ok. 20-30 firm, które mogą się zaangażować się w produkcję prefabrykatów dla budownictwa mieszkaniowego, z czego ok. pięciu ma zakłady o porównywalnym potencjale co zakład Pekabeksu w Poznaniu - ocenił prezes.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych