Pekao: w miesiącach letnich PKB mógł wzrosnąć o 4,5 proc. rdr

W miesiącach letnich PKB mógł wzrosnąć o 4,5 proc. rdr - szacują wstępnie analitycy Pekao S.A. Ich zdaniem całoroczna prognoza pozostaje niezmieniona i wynosi 5,5 proc. rdr, a możliwości dalszych rewizji zostały wygaszone przez obawy dotyczące IV fali pandemii.

Autor: PAP 19 sierpnia 2021 12:59

Według GUS w lipcu produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 9,8 proc. r/r, co stanowiło wynik nieco niższy niż prognozowane przez Pekao 10,4 proc. r/r.

"Skala niespodzianki nie jest w naszej ocenie duża" - stwierdził bank w swojej analizie opublikowanej w czwartek. Jak napisano, na wyhamowanie produkcji w stosunku do czerwca złożyła się wysoka baza z poprzedniego roku (6 pkt. proc.) i mniej korzystna różnica dni roboczych (spadek z 0 do -1 r/r).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jednocześnie, lipiec był ostatnim miesiącem, kiedy decydujące znaczenie mają efekty bazowe związane z otwieraniem gospodarki po pierwszej fali pandemii i restartem światowego przemysłu" - zauważono. "Od sierpnia włącznie na indeksie produkcji przemysłowej nie zanotujemy efektów bazowych większych niż 1-1,5 pkt. proc." - dodano.

Analitycy Pekao stwierdzili, że lipcowy wynik należy ocenić jako dobry. "Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych produkcja przemysłowa wzrosła o 0,7 proc. m/m, co jest wynikiem nieco lepszym od wieloletniego trendu" - napisano.

Bank dodał, że poziom produkcji kształtujący się nieco powyżej wieloletniego trendu (podobnie jak w poprzednich miesiącach 2021 r.) może wydawać się nieco zaskakujący ze względu na zgłaszane przez przedsiębiorstwa problemy natury podażowej (m.in. systematyczny wzrost niedoborów komponentów, surowców i półproduktów, wydłużanie się czasu dostaw).

"Ich dotkliwość jest niewątpliwa, natomiast prawdopodobnie nie na tyle duża, aby ograniczyć w sposób istotny produkcję (za wyjątkiem przemysłu samochodowego)" - ocenił zespół analityczny Pekao. "W przeciwną stronę oddziałuje chęć uzupełnienia uszczuplonych w poprzednich miesiącach zapasów" - dodali eksperci.

"Po danych o PKB za II kw. i pierwszym +twardym+ odczycie miesięcznych danych z III kw. szacujemy wstępnie, że PKB mógł w miesiącach letnich wzrosnąć o 4,5 proc. r/r" - ocenił bank. "Całoroczna prognoza pozostaje niezmieniona i wynosi 5,5 proc. r/r. Wszelkie pokusy do dalszych rewizji prognoz na ten rok zostały ostatecznie wygaszone przez ryzyka związane z IV falą oraz przez nieco niższy od naszych oczekiwań wynik II kwartału" - dodano.

Według Pekao największą niespodzianką okazały się dane dotyczące cen producentów. "Dynamika PPI w lipcu wyniosła 8,2 proc. r/r i była wyraźnie wyższa od konsensusu i naszej prognozy 7,7 proc. r/r" - napisano w analizie. "Część zaskoczenia wynika z rewizji poprzedniego miesiąca o 0,2 pkt. proc., część to wyższy od przewidywań przyrost w samym lipcu" - wskazano.

Jak oceniono, "ceny w przemyśle zaskakiwały na plus w każdym miesiącu tego roku i chwilowo nie widać na horyzoncie powodów, dla których ten wzorzec miałby zostać zerwany". Jako powód bank podał "szok o charakterze globalnym" związany z rosnącymi cenami surowców i transportu oraz opóźnieniami w dostawach, co przekłada się na synchronizację dynamik cen producentów na świecie.

Według analityków, jeśli wzrost cen dóbr przemysłowych zostanie potraktowany przez RPP jako czynnik o charakterze zewnętrznym, może zostać zignorowany jako jeden z elementów wpływających na złożone zjawisko inflacji. "Tak jednak nie jest i o ile zachowanie cen surowców na rynkach światowych sugeruje, że szczyt PPI możemy niedługo mieć za sobą, otoczenie nie przestanie mieć proinflacyjnego charakteru, a według naszych prognoz inflacja CPI utrzyma się w przedziale 5-5,5 proc. r/r do początku przyszłego roku" - oceniono.

"Oznacza to również, że (...) prawdopodobne jest spełnienie wszystkich warunków podwyżki stóp procentowych już na jesiennym posiedzeniu" RPP - wskazano. "Spodziewamy się, że w listopadzie b.r. RPP rozpocznie cykl zacieśniania polityki pieniężnej od podwyżki o 15 pb, a w 2022 r. będzie go kontynuować" - stwierdził bank. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych