PGE GiEK wspiera rewitalizację domów przysłupowych Wigancic Żytawskich

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, właściciel Kopalni Turów, wraz z czterema uczelniami i lokalnym stowarzyszeniem uczestniczy w rewitalizacji domów przysłupowych m.in. w Wigancicach Żytawskich – miejscowości leżącej przy granicy z Czechami, koło odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

Autor: PAP 10 stycznia 2022 14:11

Miejscowość Wigancice Żytawskie, według planów z lat 80. ubiegłego wieku, miała zostać całkowicie zlikwidowana. Na terenie miejscowości miało powstać zwałowisko zewnętrzne dla Kopalni Turów.

"Wysiedlone rodziny przeniosły się do nowych mieszkań w blokach osiedlowych Bogatyni i Zgorzelca, a ich dawne domy w większości wyburzono. Miejscowość nie została jednak całkowicie zlikwidowana. Na potrzeby kopalni została wykorzystana jedynie 1/8 jej terenu. Obecnie realizowane są prace, które mają na celu rewitalizację i rekonstrukcję wsi" - podała w komunikacie rzeczniczka PGE GiEK Sandra Apanasionek.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prezes zarządu PGE GiEK ndrzej Legeżyński podkreślił, że chce, aby spółka wydobywcza była również "kojarzona (...) z przywracaniem do życia wyjątkowych miejsc, które na stałe wpisały się w historię regionu". "Worek Turoszowski to nie tylko zagłębie węglowe, lecz również domy przysłupowe. Ta charakterystyczna, łatwo rozpoznawalna drewniana architektura ludowa jest historyczną wizytówką Łużyc, terenu dzisiejszego trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec" - powiedział prezes cytowany w komunikacie spółki.

Jak podano, w grudniu 2021 r. zakończył się kolejny, II etap prac w ramach projektu realizowanego przy współudziale PGE, pn. "Worek Turoszowski - transformacja węglowa w kontekście kulturowym. Rewitalizacja wsi Wigancice Żytawskie, Wyszków, Wolanów, Zatonie. Etap II".

W ramach przedsięwzięcia przeprowadzono m.in. inwentaryzację domów w Wyszkowie, wykonano mapę interaktywną zabudowy wraz z wirtualną rekonstrukcją terenu i jego zróżnicowania oraz najważniejszymi elementami zabudowy. "Działania te pozwolą na przeprowadzenie dalszych analiz struktury sołectwa i ewentualny wybór propozycji projektowych pod kątem uzupełnienia istniejącej zabudowy, np. spośród modeli zgromadzonych w katalogu Stowarzyszenia Dom Kołodzieja - oczywiście przy zachowaniu ich prawidłowej relacji z istniejącym otoczeniem" - podano.

W 2022 r. zaplanowano dalszą inwentaryzację domów przysłupowych oraz przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych na terenie Wyszkowa. Wybudowany zostanie też przystanek autobusowy, z konstrukcją ryglową wyklejoną tzw. szachulcem, czyli masą powstałą ze słomy i gliny.

W projekcie, w którym uczestniczy PGE GiEK, biorą udział: Fundacja PGE, Stowarzyszenie Dom Kołodzieja, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Politechnika Poznańska oraz Politechnika Gliwicka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych